بنياد مسيحي ايرانيان
new

وعده آموزش و پرورش برای «رسیدگی» به تخلف قیچی‌ کردن موی دانش‌آموزان در مدرسه .

به دنبال انتشار ویدئوی قیچی‌ کردن موی سر چند دانش‌آموز به دست یکی از اعضای کادر مدرسه‌ای در ایران، سخنگوی آموزش و پرورش گفت که «رفتار فرد خاطی» پیگیری می‌شود.
صادق ستاری فرد با انتشار پیام و عکس از این ویدئو در صفحه توییتر نوشت: «رفتار فرد خاطی… مطابق ماده ۸ قانون رسیدگی به تخلفات اداری، اعمال و رفتار خلاف شئون اداری یا شغلی است که از طریق هیئت رسیدگی به تخلفات اداری و مطابق مجازات و تنبیهات مقرر در قانون مذکور بررسی می‌شود.»
انتشار این ویدئو که نشان می‌دهد یک عضو کادر مدرسه‌ که احتمال می‌رود ناظم باشد، با قیچی موهای جلو سر چند دانش‌آموز پسر را به ترتیب می‌بُرد و باعث تحقیر و ناراحتی دانش‌آموزان می‌شود، در شبکه‌های اجتماعی جنجال به پا کرده است.
این ویدئو که روز چهارشنبه، ۲۴ فروردین، در شبکه‌های مجازی فارسی ‌زبان همرسان شد، موجی از واکنش به همراه داشت.
کاربران بسیاری تجربه‌های مشابه خود در مدارس ایران به‌ویژه در دهه ۱۳۶۰ را روایت کرده‌اند، از کوتاه‌ کردن خشونت‌آمیز ناخن‌ها پس از کنترل هر روزه در مدرسه، و نیز تراشیدن بخشی از جلو سر دانش‌آموزان پسر با ماشین به منظور اعمال فشار برای کوتاه‌کردن موها.
تجربه‌هایی چون گشتن کیف مدرسه، بازرسی بدنی، مجبور کردن دانش‌آموزان به پاک‌کردن ناخن‌های لاک‌زده با قند حبه‌ای، قیچی کردن بخش‌هایی از موهای جلو سر، کنترل موهای پا و دست برای اطمینان از کوتاه‌ نشدن و کوتاه‌ کردن ناخن‌ها با قیچی و خشونت نیز از روایت‌های زنانی است که در دهه‌های گذشته در ایران دانش‌آموز بوده‌اند.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »