بنياد مسيحي ايرانيان
new

وزیر خارجه عربستان: مطمئنیم هرگونه توافق با ایران شامل برنامه موشکی نیز می‌شود

وزیر خارجه عربستان گفته این کشور اطمینان حاصل کرده که هرگونه توافقی با ایران شامل برنامه موشک‌های بالستیک و نیز فعالیت‌های منطقه‌ای ایران خواهد بود. او گفته اگر ایران رفتارش را تغییر دهد عربستان آماده مذاکره مستقیم است.
فیصل بن فرحان آل سعود، وزیر امور خارجه عربستان سعودی در مصاحبه با شبکه فرانس ۲۴ درباره موضوعاتی از جمله عادی سازی رابطه با اسرائیل، جنگ یمن و برنامه موشکی ایران صحبت کرده است.
او گفته که عربستان سعودی اطمینان حاصل کرده که در مذاکرات این هفته وین میان کشورهای چهار به علاوه یک و ایران هر توافق جدیدی مشمول دو موضوع موشک‌های بالستیک و حمایت ایران از گروه‌های مسلح منطقه خواهد بود.
ایران و کشورهای بریتانیا، آلمان، فرانسه، روسیه و چین قرار است فردا سه‌شنبه ۶ آوریل در وین با یکدیگر ملاقات و درباره شرایط بازگشت به برجام گفت‌وگو کنند. نماینده آمریکا نیز در وین حضور خواهد داشت اما ایران گفته هیچ مذاکره مستقیم یا غیرمستقیمی با آمریکا صورت نخواهد گرفت.
وزیر خارجه عربستان به فرانس ۲۴ گفته است: «ما مطمئن هستیم که جامعه جهانی با جدیت تلاش خواهد کرد تا مطمئن شود که ضعف‌های توافق اتمی سال ۲۰۱۵ رفع شده و بی‌ثباتی در منطقه که نتیجه فعالیت‌های ایران است از بین می‌رود.»
شاهزاده فیصل تصریح کرده که کانال مستقیمی برای گفت‌وگو میان ایران و عربستان وجود ندارد اما در صورتی که “ایران رفتارش را تغییر دهد” پادشاهی سعودی برای گفت‌وگو آماده است.
وزیر خارجه عربستان درباره جنگ یمن نیز گفته علیرغم حملات تازه حوثی‌ها علیه دولت یمن که مورد حمایت عربستان سعودی است و حملات این گروه به خاک عربستان، پیشنهاد آتش‌بس همچنان روی میز است.
فیصل بن فرحان آل سعود همچنین عادی سازی روابط عربستان با اسرائیل را مشروط به توافق صلح میان اسرائیل و فلسطینیان کرده است.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »