بنياد مسيحي ايرانيان
new

وزیر بهداشت ایران: واکسن برکت به مجموعه واکسیناسیون می‌پیوندد

سعید نمکی، وزیر بهداشت جمهوری اسلامی اعلام کرد که مجوز استفاده از واکسن برکت صادر شده و این واکسن ایرانی وارد مجموعه واکسیناسیون کرونا میشود. او گفته تا پایان تیرماه ۱۵ میلیون نفر واکسینه خواهند شد.

واکسن کرونای برکت، ساخت ایران مجوز استفاده را دریافت کرده است. وزیر بهداشت جمهوری اسلامی ضمن اعلام این خبر گفت که واکسن تولید مشترک انستیتو پاستور و کوبا نیز آخرین مراحل دریافت مجوز را طی می‌کند و از هفته آینده استفاده از این واکسن نیز شروع می‌شود.

سعید نمکی همچنین از ساخت دو واکسن دیگر با نام‌های رازی و فخرا در “آینده نزدیک” خبر داد.

ایران تا کنون از دو واکسن چینی سینوفارم و روسی اسپوتنیک استفاده کرده است. در شبکه‌های اجتماعی بسیاری از کاربران نوشته‌اند که علیرغم داشتن نوبت برای دومین تزریق واکسن وقتی مراجعه کرده‌اند به آنها گفته شده که واکسن فعلا نیست و بعدا مراجعه کنند. این در حالی است که فاصله دو نوبت واکسن نباید از حد معینی بیشتر باشد.

بنا بر اظهارات وزیر بهداشت جمهوری اسلامی حتی “کشورهای دوست” به قول خود برای فروش واکسن به ایران عمل نکردند. به گفته نمکی روسیه از ۶۰ میلیون دوز واکسنی که قراردادش را با ایران بسته بود هنوز یک میلیون دوز هم به ایران نداده است. چین هم قرار بوده ۲۰ میلیون دوز واکسن به ایران بدهد که حدود چهار یا پنج میلیون آن دریافت شده است.

همچنین واکسن‌هایی که قرار بوده هند به ایران صادر کند در فرودگاه به دستور دادستان این کشور متوقف شده است.

وزیر بهداشت در باره سهمیه کوواکس گفت: «ساز و کار کوواکس بسیار ضعیف‌تر از آن بود که بتواند به هشت کشور دنیا بگوید ۸۵ درصد از واکسن دنیا مال شما نیست و بقیه دنیا هم آدم هستند. تا امروز از ۱۶میلیون و ۸۰۰ هزار دوزی که قرارداد بستیم تنها مقدار اندکی ارسال شده است.»

سهمیه کوواکس را سازمان جهانی بهداشت به کشورهای فقیر و کشورهایی مانند ایران اختصاص داده که به دلیل تحریم قادر به خرید مستقیم واکسن نیستند.

سعید نمکی ظرفیت تولید واکسن ایرانی را در دو ماه اول پنج تا شش میلیون دوز اعلام کرده و گفته در ماه‌های بعد ظرفیت تولید به صورت تصاعدی بالا رفته و به ۵۰ تا ۶۰ میلیون دوز در ماه هم می‌رسد.

به گفته او گروه‌های آسیب‌پذیر شامل جمعیت بالای ۶۰ سال، بیماران پرخطر و بیماران خاص که حدود ۱۵ میلیون نفر هستند تا پایان تیرماه واکسینه خواهند شد.

وزیر بهداشت قول داد که “تمام جمعیت هدف ایران تا آخر پاییز” واکسینه شوند. تاکنون تنها نیم درصد جمعیت ایران هردو دوز واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »