بنياد مسيحي ايرانيان
new

وزارت خارجه آمریکا : توافق بر سر احیای برجام قطعی نیست .

آمریکا می‌گوید پیشنهادهای خود برای احیای برجام را به تهران ارائه کرده اما رسیدن به توافق همچنان “بسیار نامشخص” است. ظاهرا آمریکا برای حذف سپاه از فهرست سازمان‌های تروریستی شرط‌هایی گذاشته که ایران همچنان نمی‌پذیرد.
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در تازه‌ترین نشست خبری خود بار دیگر تاکید کرد در مذاکرات احیای برجام گشایش جدیدی رخ نداده و رسیدن به توافق نهایی در این زمینه قطعی نیست.
ند پرایس گفت در ماه‌های اخیر در مذاکرات وین پیشرفت‌های قابل توجهی وجود داشته اما رسیدن به توافق “بسیار نامشخص” است. او افزود همچنان اختلاف‌های حل نشده زیادی باقیمانده اند اما آمریکا تلاش می‌کند برای رفع آنها راه‌ حلی پیدا شود زیرا معتقد است احیای برجام مانع اشاعه سلاح‌های کشتار جمعی می‌شود و این از نظر امنیت ملی ایالات متحده اهمیت دارد.
سخنگوی کاخ سفید خاطر نشان کرد احیای توافق هسته‌ای و بازگشت ایران به اجرای تعهدات خود مطابق برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، می‌تواند و باید امکان کنترل دائم و قابل سنجش برنامه‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی را فراهم کند.
پرایس می‌گوید این ابزاری برای حصول اطمینان از تحقق تعهد رئیس جمهوری آمریکاست؛ تعهدی مبنی بر آن که هرگز به جمهوری اسلامی امکان دستیابی به بمب اتم داده نمی‌شود.
مطابق شواهد، یکی از مسائلی که مانع توافق احتمالی بر سر احیای برجام شده درخواست جمهوری اسلامی برای حذف نام سپاه پاسداران از فهرست سازمانهای تروریستی خارجی ایالات متحده است.
تا کنون برخی مقام‌های ارشد آمریکایی احتمال حذف کامل سپاه از این فهرست را منتفی اعلام کرده‌اند و بسیاری از نمایندگان کنگره هم با آن مخالف‌اند، اما ظاهرا بر سر این موضوع مذاکراتی انجام شده است.
تائید تلویحی مذاکرات فرابرجامی
سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده در پاسخ به پرسشی در باره شرط احتمالی آمریکا برای خارج کردن سپاه از فهرست سازمان‌های تروریستی، منکر وجود چنین شرطی نشد ولی گفت: «ما مقابل افکار عمومی مذاکره نمی‌کنیم.»
پیش از این گزارش‌هایی درباره شرط‌های احتمالی آمریکا برای پاسخ مثبت به درخواست تهران منتشر شده که مطابق آنها تعهد جمهوری اسلامی برای محدود کردن فعالیت‌های منطقه‌ای سپاه و خودداری از ضربه زدن به منافع آمریکا و متحدانش از جمله آنها هستند.
خبرگزاری تسنیم، به نقل از علیرضا تنگسیری، فرمانده نیروی دریایی سپاه نوشته است: «دشمنان مرتب پسغام و پیغام می‌دهند اگر از انتقام حاج قاسم دست بکشید فلان امتیاز را می‌دهیم و فلان تحریم را برمی‌داریم! اما زهی خیال باطل. تقاص حاج قاسم حتمی است.»
مذاکرات احیای برجام؛ طرفین به دنبال چه هستند؟
اشاره او به کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده وقت نیروی قدس سپاه در حمله پهپادی نیروهای آمریکایی در دی ماه سال ۹۸ است که جمهوری اسلامی تهدید کرده به خاطر آن “انتقام سختی” از آمریکا می‌گیرد.
تا کنون مقام‌های آمریکایی به ادعای فرمانده نیروی دریایی سپاه واکنشی نشان نداده‌اند. در عین حال سخنان تنگسیری می‌تواند تائید ضمنی شرط احتمالی ایالات متحده برای خارج کرده سپاه از فهرست سازمان‌های تروریستی تلقی شود.
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا می‌گوید ایرانی‌ها می‌دانند در صورتی که آمادگی داشته باشند، امکان بازگشت سریع دو طرف به برجام و تعهدات آن وجود دارد و پیشنهادها در این زمینه “از مدتی پیش” روی میز قرار دارند.
تحریم‌های فرابرجامی در برابر نگرانی‌های فرابرجامی
برخی منابع خبری به نقل از یکی دیگر از سخنگویان وزارت خارجه آمریکا گزارش داده‌اند اگر ایرانی‌ها خواستار رفع تحریم‌های فراتر از توافق هسته‌ای باشند باید “نگرانی‌های فرابرجامی” آمریکا را رفع کنند.
جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و هماهنگ‌کننده ارشد مذاکرات وین پیش از این گفته است متن توافق احیای برجام اواخر اسفند ماه نهایی شده است.
بر این پایه، مسائل حل نشده‌ای که ایران و آمریکا به آن اشاره می‌کنند باید همه موضوع‌های فرابرجامی باشند که احتمالا شامل فعالیت‌های منطقه‌ای جمهوری اسلامی و برنامه‌های موشکی آن می‌شوند.
ند پرایس هشدار داده که آمریکا و متحدانش خود را برای سناریوهای مختلف شکست مذاکرات احیای برجام آماده کرده‌اند. او درباره این سناریوها توضیح بیشتری نداد.
به گفته پرایس ایالات متحده در نهایت تصمیم خود را خواهد گرفت، اما فقط توافقی را می‌پذیرد که مطابق نظر جو بایدن به بهترین وجه در جهت تامین منافع امنیتی آمریکا باشد.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »