بنياد مسيحي ايرانيان
new

وزارت بهداشت واردات واکسن فایزر برای زنان باردار را منتفی اعلام کرد

علی‌ رغم اعلام قبلی سازمان غذا و داروی ایران مبنی بر واردات واکسن فایزر از بلژیک برای زنان باردار، وزارت بهداشت روز سه‌ شنبه، ۶ مهر، از منتفی شدن واردات این واکسن خبر داد، اما دلیل این اقدام را اعلام نکرد.
این تصمیم دو روز پس از آن اعلام شد که برخی رسانه‌ های دولتی از جمله خبرگزاری فارس از مخالفت‌ به‌ گفتهٔ آنها «مردم» با واردات این واکسن خبر داده و نوشتند که «مادران آینده با تزریق این واکسن در خطرند».
وزارت بهداشت در بیانیه خود اعلام کرد: «اعضای کمیته ملی واکسن با تکیه بر شواهد علمی به این نتیجه رسیدند واکسیناسیون زنان باردار با واکسن سینوفارم ادامه یابد و دیگر تصمیمی برای واردات واکسن فایزر وجود ندارد.»
با این حال در این بیانیه هیچ جزئیاتی از «شواهد علمی» ارائه نشده، ضمن آنکه از زمان تأیید جهانی واکسن فایزر شمار بسیاری از کشورها از این واکسن برای زنان باردار نیز استفاده کرده‌ اند.
در اطلاعیهٔ روابط عمومی وزارت بهداشت همچنین آمده است که «بنا بر توصیهٔ سازمان جهانی بهداشت، بهترین واکسن اولین واکسن در دسترس افراد است.»
پیشتر نیز حیدر محمدی، مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو، گفته بود که «به‌ شرطی که مشکلات بین‌المللی انتقال ارز و جابه‌جایی واکسن پیش نیاید» واکسن فایزر برای زنان باردار تا یک تا دو ماه آینده وارد کشور خواهد شد.
دربارهٔ موانع احتمالی ایجاد شده برای واردات واکسن فایزر اطلاعات موثقی در دست نیست، اما خبرگزاری فارس، نزدیک به سپاه پاسداران، دور روز پیش از انتشار بیانیهٔ وزارت بهداشت مدعی «راه‌ اندازی یک پویش مردمی» در این باره شده بود.
این خبرگزاری نوشت: «چرا باید برای زنان باردار ما واکسن فایزر تزریق کنند! آیا اصلاً این واکسن در کشورهای دیگر هم بر روی زنان باردار و مادران آینده آزمایش شده یا ایران جزو اولین کشورهایی است که مادران آینده آن در خطرند؟!»
سابقهٔ ممنوعیت واردات واکسن فایزر به دستور علی خامنه‌ ای، رهبر جمهوری اسلامی، در دی ماه سال گذشته برمی‌ گردد که اعلام کرد واردات واکسن آمریکایی و انگلیسی ممنوع است.
ممنوعیت واردات واکسن‌ های آمریکایی و بریتانیایی با وعدهٔ «ستاد فرمان اجرایی فرمان امام» برای تولید ۵۰ میلیون دوز واکسن داخلی همزمان بود. این ستاد زیر نظر دفتر رهبر جمهوری اسلامی فعالیت می‌ کند.
چندی پیش نیز اعلام شد مؤسسه «برکت»، وابسته به ستاد اجرایی فرمان امام، برای پیش‌ فروش ۱۲۰ میلیون دُز واکسن برکت یک میلیارد دلار از «محل اعتبارات دولتی» گرفته است.
اما به‌ دنبال ناتوانی در تحقق وعدهٔ تولید واکسن داخلی در تولید انبوه و افزایش شدید آمار مرگ‌ و میر ناشی از کرونا در ایران، علی خامنه‌ ای نهایتاً در روز ۲۰ مرداد امسال مجبور شد از فرمان قبلی خود عقب بنشنید و اعلام کند که واکسن «به هر طریق ممکن» تأمین شود.
قرار بود بیش از دو میلیون دُز واکسن فایزر وارداتی ابتدا برای زنان باردار و مازاد آن به‌عنوان دُز سوم کادر درمان استفاده شود، اما بر اساس تصمیم جدید حکومت ایران واکسیناسیون با واکسن چینی سینوفارم به‌ طور گسترده و واکسن ایرانی برکت به‌ طور محدود ادامه می‌ یابد.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »