بنياد مسيحي ايرانيان
new

وخامت اوضاع در شرق اوکراین و دلسردی زلنسکی از جامعه جهانی .

حملات هوایی و توپخانه‌ای روسیه در شرق اوکراین تشدید شده است. رییس جمهوری اوکراین به همین دلیل روز چهارشنبه ۲۵ مه در مجمع اقتصاد جهانی داووس در سوییس از جامعه جهانی درخواست کرد تا آشکارتر در کنار اوکراین بایستند.
سیویردونتسک و شهر همسایه‌اش لیسی‌ چانسک آخرین شهرهای بزرگی هستند که در منطقه لوهانسک هنوز تحت کنترل نیروهای اوکراین قرار دارند. به گفته ستاد فرماندهی ارتش اوکراین سرتاسر روز چهارشنبه ۲۵ مه (۴ خرداد) شهر سیویردونتسک زیر آتش نیروهای روسیه قرار داشت.
به گفته فرماندار لوهانسک ۹۵ درصد ادارات این منطقه به اشغال نیروهای روسیه درآمده‌اند. سرهی هایدای وضعیت لوهانسک را “به شدت بد” توصیف کرده است.
روسیه قصد دارد تمامی شهرهای لوهانسک را به طور کامل به تصرف درآورده و به جمهوری خودخوانده لوهانسک ملحق کند. چند روز پیش از حمله به اوکراین، روسیه خودمختاری این منطقه و نیز دونتسک را به رسمیت شناخت.
ستاد فرماندهی ارتش اوکراین همچنین از حمله به شهرهای برستوف، لیپوف و نیرکوف خبر داده است. این شهرها در پشت خط دفاعی اوکراین و در مسیر مهم و استراتژیک باخموت قرار دارند. ارتش اوکراین گفته این حملات را خنثی کرده است، اما این اخبار را نمی‌توان به طور مستقل تایید کرد.
ناظران خارجی نگران این هستند که یگان‌های زیادی از ارتش اوکراین در سیویرودونتسک به محاصره ارتش روسیه درآمده باشند.
سخنگوی وزارت دفاع اوکراین گفته است: «در برخی جهات نیروهای روسیه بدون شک موفقیت‌های تاکتیکی به دست آورده‌اند، این به طور کلی بر کسی پوشیده نیست».
او با این حال او تاکید کرده که این به معنای عقب‌نشینی نیروهای اوکراین نیست. به گفته اولکساندر موتوسیانیک ارتش اوکراین سعی می‌کند، “مانور دهد تا بتواند موقعیتش را بهبود بخشید و دوباره دست به حمله بزند”.
گورهای دسته ‌جمعی در لوهانسک
سرهی هایدای فرماندار لوهانسک با اشاره به وضعیت اسفناک شرق اوکراین به عنوان مثال گفته است که حداقل ۱۵۰ جسد در یک گور دسته‌جمعی دفن شده‌اند. به گفته او پلیس مجبور بود کار دفن این افراد را انجام دهد. در این گور دسته‌ جمعی هم کسانی به خاک سپرده شدند که در اثر حملات روسیه کشته شدند و هم کسانی که به مرگ طبیعی مردند.
یک ویدیو نشان می‌دهد که اجساد در کیسه‌های سفیدی که نام هریک روی آن نوشته شده در یک گور بزرگ انداخته می‌شوند. فرماندار قول داده که پس از جنگ این مردگان طبق روال عادی به خاک سپرده شوند.
ولودیمیر زلنسکی، رییس جمهور اوکراین روز چهارشنبه ۲۵ مه در پیامی ویدیویی برای کنفرانس داووس گفت کشورش هیچ بخشی از خاک خود را به روسیه واگذار نخواهد کرد. او تصریح کرد: «اوکراین می‌جنگد تا تمام خاکش را پس بگیرد.»
زلنسکی بار دیگر از جامعه جهانی خواست تا آشکارتر کنار اوکراین بایستند و دلسردی‌اش را در این پیام ویدیویی از مجمع اقتصادی داووس و دیگر نهادهای بین‌المللی نشان داد.
او گفت: «مهم نیست دولت روسیه چه کار می‌کند، کسی هست که می‌گوید: بیایید منافعمان را دنبال کنیم، علیرغم هزاران موشک روسی که اوکراین را هدف قرار می‌دهند و علیرغم ده‌ها هزار کشته اوکراینی، علیرغم بوچا و ماریوپل.»
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »