بنياد مسيحي ايرانيان
new

واکنش “رفت‌ وبرگشتی” ایران در قبال تحولات افغانستان

سخنگوی وزارت خارجه ایران نسبت به “برادرکشی” در پنجشیر هشدار داده و بر راه‌ حل سیاسی برای مناقشه تاکید کرده است. تشدید جنگ در پنجشیر مواضع جناح‌ های مختلف ایران در رویکردشان نسبت به تحولات افغانستان را دچار نوسان کرده است.
سعید خطیب‌ زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران بخش اعظمی از کنفرانس خبری هفتگی خود را به موضوع افغانستان اختصاص داد. تشدید درگیری‌ها در پنجشیر از جمله محورهای طرح شده در این کنفرانس خبری بوده است.
خبرگزاری فارس روز دوشنبه ۱۵ شهریور (ششم سپتامبر) به کنفرانس خبری خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران پرداخته است.
خطیب‌ زاده حملات اخیر طالبان به پنجشیر را محکوم کرده است. او گفته است: «گرسنگی دادن به مردم پنجشیر و محاصره منطقه پنجشیر و قطع آب و برق این منطقه آنچنان که به ما گزارش داده شده، مایه نگرانی است.»
سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی در عین حال تاکید کرده که موضوع پنجشیر “راه حل سیاسی” دارد و باید از طریق گفت‌ وگو حل شود. او نسبت به “برادرکشی” در افغانستان هشدار داده است.
خطیب‌ زاده در بخش دیگری از سخنان خود اتهام برخورد منفعلانه جمهوری اسلامی ایران در ارتباط با تحولات افغانستان را ناصحیح خواند و گفت:
«ایران آشکار و غیرآشکار تحولات افغانستان را در سطوح مختلف پیگیری کرده است و در سطوح مختلف در تماس هستیم.»
سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی به تماس حسین امیرعبداللهیان با عبدالله عبدالله اشاره کرده اما توضیحی درباره “پیگیری غیرآشکار” تحولات افغانستان از سوی دولت ایران نداده است.
فقدان استراتژی مشخص
از سوی دیگر، روزنامه شرق با انتشار گزارشی به فقدان یک استراتژی واحد در بین اصولگرایان در قبال تحولات افغانستان و به‌ ویژه راهکار برخورد با قدرت‌گیری طالبان در آن کشور پرداخته است.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »