بنياد مسيحي ايرانيان
new

واکنش جمهوری اسلامی به گزارش آژانس انرژی اتمی درباره مجتمع کرج

سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی در نهادهای بین‌ المللی مستقر در وین گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را “نادقیق” خواند. رافائل گروسی در گزارش اخیر خود به مجتمع تولید قطعات سانتریفیوژهای پیشرفته در کرج اشاره کرده بود.
کاظم غریب‌ آبادی، سفیر و نماینده دائمی جمهوری اسلامی در وین، گزارش اخیر مدیرکل آژانس بین‌ المللی انرژی اتمی در مورد عدم دسترسی بازرسان آژانس به دوربین‌های نظارتی در مجتمع تسای کرج را “نادقیق” خوانده و از آن تحت عنوان موضوعی “فراتر از تفاهمات حاصله” در توافق ایران و آژانس یاد کرده است.
اشاره غریب‌ آبادی به سفر اخیر رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تهران بوده است. گروسی در ارتباط با نظارت بازرسان این آژانس به تهران سفر کرده و با محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران به توافق رسیده بود. اکنون آژانس در گزارش اخیر خود می‌گوید که جمهوری اسلامی “این توافق را کامل اجرا نمی‌کند”.
خبرگزاری آلمان با انتشار گزارشی از وین، به اظهارات سخنگوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پیرامون سطح همکاری جمهوری اسلامی با این آژانس پرداخته است.
شامگاه یکشنبه ۲۶ سپتامبر (چهارم مهر) رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گزارش جدیدی پیرامون نظارت بازرسان این آژانس بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران منتشر کرده است.
سخنگوی این آژانس پس از انتشار گزارش گروسی گفته است که جمهوری اسلامی “مانع از نظارت بازرسان آژانس بر مجتمعی شده که در آن قطعات مورد نیاز برای سانتریفیوژهای پیشرفته تولید می‌شوند”.
اشاره سخنگوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به مجتمع تسای کرج است. محدودیت‌های ایجادشده برای نظارت بازرسان آژانس مغایر با توافق روز ۱۲ ژوئن گروسی با رئیس سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی اعلام شده است.
بر اساس توافق یاد شده، جمهوری اسلامی با تعویض کارت‌های حافظه دوربین‌های نظارتی آژانس در تاسیسات هسته‌ ای خود موافقت کرده بود.
جمهوری اسلامی ایران مدعی شده است که به دوربین‌های آژانس در کارگاه کرج در جریان یک “حمله تروریستی” آسیب وارد شده است.
غریب آبادی با انتشار چند پست توییتری مدعی شده که تصمیم‌های جمهوری اسلامی درباره تجهیزات نظارتی آژانس برخاسته از “ملاحظات سیاسی و نه حقوقی” بوده و از این رو، آژانس برای نظارت بر فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی نمی‌تواند “حقی برای خود” قائل شود.
جمهوری اسلامی ایران با به کارگیری نسل‌های پیشرفته سانتریفیوژها موفق به افزایش تغلیظ اورانیوم به بیش از ۶۰ درصد شده است.
در گزارش آژانس آمده است که غنی‌ سازی اورانیوم در چنین سطحی امکان دست‌ یابی خیلی سریع ایران به مواد مورد نیاز برای تولید یک بمب هسته‌ ای را فراهم می‌سازد. برای ساخت بمب هسته‌ ای اورانیوم باید در حدود ۹۰ درصد غنی‌سازی شود.
خبرگزاری آلمان ضمن انتشار این خبر از “نگرانی شدید” آژانس و جامعه بین‌ المللی درباره فعالیت‌ های هسته‌ ای جمهوری اسلامی خبر داده است.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »