بنياد مسيحي ايرانيان
new

واکنش ترامپ به اظهارات علیه او در کمیته حقیقت‌یاب.

ترامپ در بیانیه‌ای ۱۲ صفحه‌ای کمیته حقیقت‌یاب منتخب مجلس نمایندگان آمریکا را به “ریشخند عدالت” متهم کرد. در تازه‌ترین جلسه علنی استماع این کمیته در مورد حمله به ساختمان کنگره، شهادت برخی از شخصیت‌های دولت ترامپ شنیده شد.
دونالد ترامپ، رئیس جمهور پیشین آمریکا با انتشار بیانیه‌ای چند صفحه‌ای اتهامات مطرح شده علیه او در جریان جلسات کمیته حقیقت‌یاب مجلس نمایندگان آمریکا برای بررسی وقایع ششم ژانویه را رد کرد.
او در این بیانیه نشست‌های کمیته تحقیق و تفحص را “به سخره گرفتن عدالت” خواند و کمیته را متهم کرد که از دعوت کسانی که شهادتشان منجر به تبرئه شدن او از اتهامات مطرح شده می‌شوند، جلوگیری کرده است.
در این بیانیه ۱۲ صفحه‌ای ترامپ ادعای خود در مورد تقلب گسترده در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را دوباره تکرار کرده است. او جو بایدن و دموکرات‌ها را متهم کرد که کشور را به سمت ویرانی هدایت می‌کنند. رئیس جمهور پیشین آمریکا در این بیانیه مدعی شد: «دموکرات‌ها هر آنچه در توان دارند به کار می‌بندند تا مرا متوقف کنند. اما ما متوقف شدنی نیستیم.»
در دومین جلسه علنی استماع کمیته منتخب مجلس نمایندگان آمریکا برای بررسی وقایع ششم ژانویه، شهادت چندین شاهد از جمله برخی شخصیت‌های برجسته دوران ریاست جمهوری ترامپ، شنیده شد.
کمیته حقیقت‌یاب درباره حمله گروهی از هواداران دونالد ترامپ به ساختمان کنگره آمریکا در ششم ژانویه ۲۰۲۱ تحقیق می‌کند.
“ترامپ ارتباطش را با واقعیت از دست داده”
یکی از شدیدترین اظهارات از سوی ویلیام بار، دادستان کل پیشین ایالات متحده آمریکا بیان شد. به گفته او، دونالد ترامپ از اواخر سال ۲۰۲۰ ادعای دروغین دستکاری در سیستم‌های اخذ رأی را مطرح کرد.
در بخشی از فیلم اظهارات ویلیام بار در این مورد که در دومین جلسه استماع کمیته حقیقت‌یاب پخش شد، دادستان کل پیشین می‌گوید: «ناامید شدم و با خودم گفتم، اگر او واقعا به این گفته باور دارد، پس ارتباطش را با واقعیت از دست داده است.»
ترامپ اما به ایده‌ی توطئه خود پایبند بود. یکی از اعضای کمیته به نام زوئی معتقد است ترامپ از گسترش تئوری توطئه و تقلب گسترده در رأی‌گیری برای نگه داشتن حامیان و جلب کمک‌های مالی صدها میلیون‌دلاری از آنها بهره گرفته است.
کمیته حقیقت‌یاب در دومین جلسه عمومی خود به آوریل ۲۰۲۰ اشاره کرد. درآن زمان ترامپ در جمع حامیانش از امکان تقلب در انتخابات سخن گفت. او در آن زمان از “تقلب در انتخابات” به عنوان “تنها راه ممکن” برای پیروزی رقیب و شکست خود در این انتخابات یاد کرده بود.
جیسون میلر، سخنگوی ستاد انتخاباتی دونالد ترامپ یکی دیگر از شخصیت‌هایی بود که در جلسه دوم تحقیق و تفحص وقایع ششم ژانویه سخن می‌گفت. میلر گفت، هنگامی که در شب انتخابات هنوز برنده مشخص نبود – چون هنوز رأی‌های ارسال شده از طریق پست در بسیاری از ایالت‌ها شمارش نشده بودند- ترامپ رودی جولیانی، وکیل خود را برای تصمیم‌گیری زیر فشار قرار داد. میلر می‌گوید: «پیشنهادی وجود داشت که فکر کنم از سوی جولیانی مطرح شده بود که می‌گفت اعلام کنیم که ما برنده انتخابات شده‌ایم.»
بیل استپین، مدیر ستاد انتخاباتی ترامپ هم در این جلسه دوم استماع تأکید کرد که او با این ایده مخالفت کرده است. استپین گفت: «برای چنین اعلامی خیلی زود بود. هنوز در حال شمارش آراء بودند، حتی یک روز بعد.»
تاگس شاو، وب سایت شبکه یک تلویزیون آلمان می‌نویسد، کمیته تحقیق و تفحص در مورد وقایع ششم ژانویه در تلاش است نشان دهد که دونالد ترامپ با وجود شکست در انتخابات هیچ‌گاه حاضر نشد که از قدرت صرف نظر کرده و کنار رود. رفتاری که در واقع خلاف سوگندی بود که پیش تر او به عنوان رئیس جمهور یاد کرده بود.
اقدامات ترامپ علیه کسانی که با او مخالفت کردند
ترامپ با دیدن مخالفت وکلای خود آنها را عوض کرد. هنگامی که جمهوری‌خواهانی چون ال اشمیت از فیلادلفیا، تقلب در انتخابات را که از سوی ترامپ مطرح شده بود، دروغ نامیدند، ترامپ به طور علنی در توییتر به او حمله کرد. اشمیت می‌گوید، پس از انتشار این توییت تهدیدها علیه او شدت گرفته، دقیق‌تر و واضح‌تر شدند. به گفته این سیاستمدار جمهوری‌خواه تهدیدهای حامیان ترامپ پس از این توییت رئیس جمهور، شامل اعضای خانواده او هم شده است.
در پایان دومین جلسه علنی استماع، بنی تامپسون، مدیر کمیته حقیقت‌یاب، بار دیگر ویدیویی از حمله هواداران ترامپ به ساختمان کنگره آمریکا در روز ششم ژانویه ۲۰۲۱ پخش کرد.
در این ویدیو حمله کنندگان همگی “دروغ انتخابات دزدیده شده” را تکرار می‌کنند. ترامپ بارها اعلام کرده بود، در انتخابات به نفع جو بایدن “تقلبی گسترده” صورت گرفته و خود را پیروز انتخابات نامیده بود.
برخی نمایندگان مجلس نمایندگان آمریکا شواهد موجود در خصوص “مسئولیت” دونالد ترامپ در حمله ۶ ژانویه ۲۰۲۱ به کنگره ایالات متحده را “بسیار قوی” و “غیرقابل انکار” می‌دانند.
جلسه بعدی استماع به وکلایی اختصاص دارد که ترامپ را به ماندن در قدرت و کوتاه نیامدن، تشویق کردند.
کمیته حقیقت یاب کنگره ماه‌هاست که چندین جلسه استماع غیرعلنی برای بررسی رخدادهای ششم ژانویه ۲۰۲۱ برگزار کرده است. این کمیته اکنون با برگزاری یک سری جلسات علنی در مورد یافته‌های تا کنون، به کار خود ادامه می‌دهد.
برخی افراد مورد اعتماد دونالد ترامپ چون استیو بنن، مشاور ارشد ترامپ از همکاری با کمیته در این تحقیقات امتناع کرده‌اند.
جلسه بعدی استماع علنی قرار است روز چهارشنبه این هفته (۱۵ ژوئیه) برگزار شود.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »