بنياد مسيحي ايرانيان
new

واکنش آمریکا به تهدید رئیسی علیه اسرائیل : ایران بزرگترین حامی تروریسم است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در واکنش به سخنان رئیسی در روز ارتش، جمهوری اسلامی را “بزرگترین حامی تروریسم” در جهان دانست. او درباره مذاکرات وین نیز گفت آمریکا برای هردو سناریو، بازگشت یا عدم بازگشت به برجام آماده است.
ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در نشست خبری هفتگی‌خود به مسایل مورد مناقشه میان کشورش و حکومت ایران، از جمله گفت‌وگوهای وین، آزادسازی شهروندان آمریکایی زندانی در ایران و سخنان اخیر ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور ایران در روز ارتش در تهدید اسرائیل، واکنش نشان داد.
پرایس در واکنش به سخنان رئیسی تاکید کرد آمریکا و متحدان منطقه‌ای آن، از جمله اسرائیل “از راه‌های مختلف و با استفاده از همه ابزارهای مناسب” با ”اقدامات بی‌ثبات‌کننده سپاه پاسداران ایران” مقابله خواهد کرد.
ابراهیم رئیسی در سخنان خود در روز ارتش (دوشنبه ۲۹ فروردین) اسرائیل را تهدید کرد که اگر کوچکترین حرکتی از سوی این کشور رخ دهد، “مقصد نیروهای مسلح” جمهوری اسلامی “مرکز رژیم صهیونسیتی خواهد بود”. او تهدید کرد: «قدرت نیروهای مسلح ما شما را آرام نمی‌گذارد.»
در مراسم رژه روز ارتش برای نخستین بار “موشک‌های بالستیک تاکتیکی فتح” نیز به نمایش درآمد و خبرگزاری فارس از رونمایی سامانه‌های پدافند دزفول، مجید و سامانه‌های موشکی فتح ۳۶۰ و لبیک در مراسم رژه ارتش خبر داد.
یکی از تلاش‌های ایران جلب موافقت آمریکا با حذف نام سپاه پاسداران از فهرست “سازمان‌های تروریستی خارجی” است. خواسته‌ای که با مخالفت شدید گروهی از سناتورهای آمریکایی مواجه شده است. آنها دولت بایدن را با جدیت از چنین اقدامی برحذر داشته‌اند.
آماده برای دو سناریو
رئیس جمهور ایران در حالی دست به تهدید اسرائیل زد که گفت‌وگوهای وین بر سر احیای برجام هم‌چنان ادامه دارد و هرازگاهی سخن از پیشرفت یا توقف آن منتشر می‌شود.
سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در پاسخ به سوالی درباره وضعیت فعلی مذاکرات گفت که در این مقطع برای آمریکا روشن نیست که آیا می‌توان به توافقی رسید یا نه. او افزود آمریکا هم برای سناریویی آماده است که در آن “بازگشت به پایبندی دوجانبه به برجام در کار است” و هم برای سناریویی که “بازگشتی دوجانبه به برجام در آن وجود ندارد”. ند پرایس تاکید کرد آمریکا مسیر اول را قطعا ترجیح می‌دهد، اما این که این گفت‌وگوها به کدام مسیر برود بستگی به ایران دارد.
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا همچنین به موارد دیگری از نگرانی‌های کشورش در رابطه با جمهوری اسلامی، از جمله آزادسازی شهروندان آمریکایی زندانی در ایران اشاره کرد و گفت آمریکا هر اقدامی برای این که این زندانیان بتوانند در اسرع وقت آزاد شوند و نزد خانواده‌های خود بازگردند، انجام می‌دهد.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »