بنياد مسيحي ايرانيان
new

واکنش‌ ها در مجلس به اظهارات مقامات آذربایجان دربارهٔ ایران

انتقاد روز گذشته الهام‌ علی‌اف، رئیس جمهوری آذربایجان، از رزمایش ایران در نزدیکی مرز آذربایجان، و اظهارات تند‌وتیز یک نماینده مجلس آذربایجان دربارهٔ ایران، واکنش برخی نمایندگان مجلس و امامان جمعه را در ایران در پی داشت.
رئیس جمهوری آذربایجان، همزمان با سالگرد پیروزی کشورش در نبرد قره‌ باغ، در مصاحبه‌ ای به این که رزمایش ایران «حالا و در مرز آذربایجان» انجام می‌ شود انتقاد کرد و همچنین با اشاره به عبور «غیرقانونی کامیون‌ های ایرانی» از منطقه قره‌ باغ در ماه‌ های پیش، تأکید کرد که ایرانی‌ها برای عبور از خاک کشورش باید «مالیات» بپردازند.
اظهارات آقای علی‌ اف در حالی صورت می‌گرفت که همزمان، سفیر ایران در باکو، بر موضع کشورش در حفظ تمامیت ارضی آذربایجان و «روابط ناگسستنی» دو کشور تأکید کرد.
این در حالی است که امام جمعه اردبیل نیز جداگانه به اظهارات آقای علی‌ اف و نیز اظهارات یک نماینده مجلس ‌آذربایجان دربارهٔ «حذف و تجزیه ایران» واکنش نشان داد و از مقامات آذربایجان خواست به‌ جای صحبت‌ های خصمانه، از صلح و «شاخه زیتون» صحبت کنند.
از سوی دیگر، فداحسین مالکی، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس، با اشاره به این سخنان و نیز رزمایش سه‌ جانبه آذربایجان و پاکستان و ترکیه را «نگران‌ کننده» خواند است گفت کشورش از «همسایه خود آذربایجان توقع بیشتری داشت».
نمایندهٔ دلیجان در مجلس نیز در واکنشی توییتری به رابطهٔ اسرائیل و آذربایجان تاخت، و همچنین نمایندهٔ همدان نیز از دولت آذربایجان خواست «مراقب موضع‌ گیری‌ های کودکانه برخی اعضای کابینه و نمایندگان مجلس» خود باشد. نماینده تبریز نیز اعلام کرد کسانی که در جمهوری آذربایجان «قصد اختلاف‌ افکنی» در روابط دو کشور را دارند موفق نخواهند شد.
مقامات تهران از توسعه روابط نظامی و اقتصادی باکو و تلاویو ناخشنودند و رزمایش سه‌ جانبهٔ‌ اخیر باکو، اسلام‌ آباد و آنکارا نیز بر این ناخشنودی دامن زده است.
مقامات ایرانی پیشتر اعلام کرده بودند کامیون‌ های این کشور به قره‌ باغ کالا نبرده‌ اند و اخیرا نیز تأکید کردند که رزمایش روزهای گذشته از پیش برنامه‌ ریزی شده بوده و قدرت نظامی ایران تهدیدی برای جمهوری آذربایجان نیست.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »