بنياد مسيحي ايرانيان
new

واکنش‌ها به پیروزی رئیسی: انتقاد اسرائیل و آمریکا، تبریک روسیه و ترکیه

پیروزی ابراهیم رئیسی در انتخابات ریاست جمهوری ایران واکنش‌های متفاوتی در جهان به همراه داشته است. رئیس جمهور ترکیه با ارسال نامه‌ای به او تبریک گفته است. وزیر امور خارجه اسرائیل او را “قصاب تهران” نامیده است.

ساعاتی پس از اعلام نتایج شمارش آرا در انتخابات ۱۴۰۰، شماری از کشورهای جهان نسبت به پیروزی ابراهیم رئیسی در انتخابات ریاست جمهوری واکنش نشان دادند.

یکی از سخنگویان وزارت امور خارجه آمریکا نسبت به عدم دسترسی مردم ایران به انتخاباتی “آزاد و عادلانه” انتقاد کرده است.

او در عین حال تاکید کرده است که آمریکا در همراهی با متحدان اروپایی‌اش به مذاکرات احیای برجام ادامه خواهد داد.

کشورهای اروپایی نیز بر الزام پیشبرد گفت‌وگوها بر سر بازگشت ایران به تعهدات برجامی‌اش تاکید ورزیده‌اند.

سخنگوی جوزپ بورل، هماهنگ‌‌کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفته است که کشورهای عضو این اتحادیه حاضر به همکاری با دولت جدید ایران هستند، اما تا پیش از آن باید تلاش‌های دیپلماتیک ادامه یابد.

یائیر لاپید، وزیر جدید امور خارجه اسرائیل نیز با انتشار یک پست توییتری، رئیسی را “قصاب تهران” نامیده و از نقش او در اعدام‌های سال ۶۷ گفته است.

لاپید همچنین نسبت به تعهد ابراهیم رئیسی به پیشبرد برنامه هسته‌ای ایران و همچنین پشتیبانی از تروریسم جهانی هشدار داده و آن را “نگران‌‌کننده” ارزیابی کرده است.

پیام تبریک پوتین و اردوغان

این در حالی است که خبرگزاری آسوشیتدپرس، با انتشار گزارشی از نامه‌ای که رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه برای رئیسی نوشته، خبر داده است.

اردوغان در این نامه ضمن تبریک گفتن به رئیسی ابراز اطمینان کرده است که مناسبات دو کشور در دوره زمامداری رئیسی گسترش خواهد یافت.

از سوی دیگر، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه نیز پیروزی رئیسی را تبریک گفته است. پوتین به مناسبات خوب و دوستانه دو کشور ایران و روسیه اشاره کرده و گفته است: «من معتقدم که فعالیت‌های شما به عنوان رئیس جمهور ایران به پیشرفت همکاری سازنده دو کشور در عرصه‌های مختلف و همچنین شراکت با یکدیگر در مسائل بین‌الملل راه خواهد برد.»

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »