بنياد مسيحي ايرانيان
new

واکنش‌ها به دیدار طالبان و ظریف: طالبان مسئول بدبختی و ناآرامی‌های افغانستان است

دواخان مینه پال، سخنگوی رئیس‌جمهور افغانستان در واکنش به دیدار مقام‌های گروه طالبان با وزیر خارجه ایران تاکید کرده است که این گروه «نماینده مردم افغانستان نیستند» و صرفا «گروه کوچک خودشان را نمایندگی می‌کنند».
رحمت‌الله اندر، سخنگوی شورای امنیت ملی افغانستان نیز روز دوشنبه، ۱۳ آبان به رادیو آزادی گفته است گروه طالبان در حالی که سرگرم سفرها هستند، «مسئول ناآرامی‌های فعلی» در افغانستان هستند.
او تاکید کرده است که گروه طالبان به جنگ داخلی در افغانستان ادامه می‌دهد و در مذاکرات صلح «تاخیر و موانع ایجاد می‌کند» و «مسئولیت بدبختی‌های کنونی» بر دوش این گروه است.
با وجود این اظهارنظرهای انتقادی علیه سفرهای گروه طالبان و دیدارشان با مقام‌های حکومت ایران، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفته است دولت دعوت از گروه طالبان «با اطلاع و درخواست» دولت افغانستان بوده است.
سعید خطیب‌زاده که روز دوشنبه ۱۳ آبان در یک نشست خبری سخن می‌گفت، بر حمایت ایران از دستاوردهای افغانستان تاکید کرد و اخبار مربوط به حمایت ایران از تشکیل «دولت فراگیر اسلامی» در افغانستان را رد کرد.
او پیش از این نشست در واکنشی جداگانه گفته بود که گزارش خبرگزاری تسنیم درباره این دیدار «مخدوش و اشتباه» بوده و چنین عبارتی در سخنان محمدجواد ظریف نبوده است.
خبرگزاری تسنیم روز گذشته گزارش داد که محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران با «ملاعبدالغنی برادر» معاون سیاسی طالبان و هیئت همراهش که در تهران به سر می‌برند، گفته است که ایران از تشکیل «دولت فراگیر اسلامی» در افغانستان حمایت می‌کند و باید شرایط برای رسیدن به «حکومت آینده» در افغانستان «مشارکتی» شود.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »