بنياد مسيحي ايرانيان
new

واکسیناسیون نوجوانان؛ آیا مدرنا و فایزر باعث میوکاردیت می‌شوند؟

اداره بهداشت آمریکا سرگرم بررسی موارد “التهاب عضلات قلب” نزد نوجوانان و جوانانی است که واکسن کرونا زده‌اند. تعداد اندکی از نوجوانان و جوانان بعد از تزریق واکسن بیون‌تک-فایزر یا مدرنا علایم میوکاردیت نشان داده‌اند.

ایالات متحده مدتی است واکسینه کردن نوجوانان ۱۲ تا ۱۵ سال را شروع کرده است. شماری از این گروه سنی بعد از دریافت واکسن مدرنا یا فایزر، نشانه‌های التهاب عضلانی قلب را بروز داده‌اند. محافل درمانی و پزشکی با دقت سرگرم بررسی امر و ارتباط احتمالی واکسن و عارضه هستند.

التهاب عضله قلب یا میوکاردیت اگر پایدار و جدی باشد، می‌تواند موجب آریتمی، نارسایی در پمپاژ خون، لختگی خون، حمله قلبی یا سکته مغزی شود.

مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌های عفونی در آمریکا (CDC) می‌گوید موارد میوکاردیت، قابل توجه نبوده و عمدتا نیز نزد پسران دیده شده است. مقامات درمانی ایالات متحده هم‌چنین تاکید کرده‌اند که علائم عارضه نیز جای نگرانی نداشته‌ و خفیف و ملایم بوده‌اند. با این همه از کارکنان مراقبت های بهداشتی خواسته شده  نسبت به این موضوع آگاه و حساس باشند.

تعداد موارد التهاب عضلات قلب و سن دقیق افراد مبتلا روشن نیست. تنها مشخص شده که عارضه بعد از دریافت دوز دوم واکسن و حدود چهار روز بعد بروز می‌کند.

گزارش‌های مربوط به علائم التهاب قلبی نزد واکسینه شدگان تازگی ندارند. آنچه جدید است، بررسی ارتباط امر با واکسن‌هایی است که بر پایه mRNA تولید شده‌اند. در اتحادیه اروپا هم مسئله جدی گرفته شده؛ هر چند تا کنون یک مورد میوکاردیت نزد هیچ یک از گروه‌های سنی دریافت‌کننده واکسن به ثبت نرسیده است.

آژانس دارویی اروپا (EMA) هنوز به واکسن بیونتک-فایز برای گروه سنی ۱۲ تا ۱۵ سال مجوز نداده اما اواخر ماه آوریل اعلام کرد که نمونه‌های التهاب عضلات قلب بعد از واکسیناسیون در همه گروه‌های سنی را بررسی می‌کند. این آژانس تا کنون هیچ اطلاعاتی در باره تعداد موارد یا سن و سال افراد درگیر عارضه ارائه نداده است.

رسانه‌های اسرائیلی قبلا بر مبنای یک تجزیه و تحلیل پزشکی گزارش داده‌اند که ده‌ها مورد میوکاردیت در حین واکسیناسیون در این کشور مشاهده شده که عمدتا مردان ۱۸ تا ۳۰ ساله را در بر گرفته است. این گزارش‌ها نیز عنوان می‌کردند که عارضه در غالب موارد بعد از دومین دوز واکسن بروز کرده و حتی دو نفر نیز بر اثر آن جان باخته‌اند.

دیرک وسترمن، پزشک آلمانی متخصص قلب و عروق می‌گوید نرخ سالانه میوکاردیت ۱۰ تا ۲۰ مورد در هر ۱۰۰هزار نفر تخمین زده می‌شود. التهاب عضلات قلب در پی عفونت ویروسی ایجاد می‌شود اما معمولا با داروهای مناسب قابل درمان است و به طور عمومی خطر مرگ ندارد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »