بنياد مسيحي ايرانيان
new

واکسیناسیون در ایران؛ سرگردانی مردم، وعده‌ها و شعارهای دولت

به دلیل ازدحام بیش از حد شهروندان، بزرگترین مرکز واکسیناسیون ایران در غرب تهران نوبت‌دهی را متوقف کرد. میزان تزریق روزانه واکسن که به شدت کاهش یافته بود اندکی افزایش یافته اما سرگردانی شهروندان ادامه دارد.

رئیس دفتر رئیس جمهوری پنج ماه پیش از خرید ۲۰ میلیون دوز واکسن کرونا خبر داده بود و سعید نمکی، وزیر بهداشت مدتی پیش وعده داد تا آخر خرداد یا اوایل تیرماه ۱۴ میلیون نفر واکسینه شوند.

محمود واعظی در حاشیه نشست چهارشنبه دوم تیرماه هیئت دولت خبر داد فردا یک میلیون دوز واکسن کرونا وارد ایران خواهد شد و گفت: «تا پایان دولت دوازدهم ۸ میلیون دوز وارد می‌کنیم.»

کمتر از یک ماه و نیم به پایان عمر دولت دوم حسن روحانی باقی است. اگر وعده امروز واعظی هم تحقق یابد باز میزان واکسن‌های وارد شده به ایران با اظهارات پنج ماه پیش او و سخنان نمکی درباره واکسینه شدن ۱۴ میلیون نفر، که برای آن به ۲۸ میلیون دوز واکس نیاز است، اختلاف فاحشی دارد.

توقف پروسه نوبت‌دهی به دلیل ازدحام شدید

بابک عشرتی، معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی ایران روز چهارشنبه به خبرگزاری ایسنا گفت به دلیل ازدحام در مراکز واکسیناسیون پروسه نوبت‌دهی “فعلا” متوقف شده است.

یک ماه پیش با همکاری این دانشگاه مجموعه نمایشگاهی بازار بزرگ “ایران مال” در غرب تهران به مرکز واکسیناسیون کرونا تبدیل شد.

خبرگزاری میزان با انتشار تصویرهایی از این مرکز با اشاره به وقفه در تزریق واکسن و تشکیل صف‌های طولانی در روزهای گذشته در صفحه توئیتر خود می‌گوید تزریق دوز دوم واکسن به سالمندان دوباره آغاز شده است.

روزنامه همشهری با انتشار عکس‌هایی از انبوه مراجعه‌کنندگان به مرکز بهداشت و درمان شمیرانات نوشت شلوغی در جلوی این مرکز به حدی زیاد بود که پلیس راهنمایی و رانندگی برای کمک به رفت و آمد خودروها و “جلوگیری از بروز تنش و درگیری” در محل حاضر شده بود.

حدود دو هفته پیش به دلیل اختلال در واردات واکسن کرونا به ایران واکسیناسیون در برخی استان‌ها مانند فارس و قم متوقف شد. علیرضا ناجی، رئیس مرکز تحقیقات ویروس‌شناسی و عضو کمیته علمی کووید۱۹ علت اختلال‌ها و نابسامانی‌های اخیر در روند واکسیناسیون در ایران را بدقولی شرکت‌های چینی و روسی تولیدکننده واکسن عنوان کرد.

یک هفته پیش سخنگوی جمعیت هلال احمر از ورود یک محموله شامل دو میلیون دوز واکسن به ایران خبر داد اما ساعتی بعد کیانوش جهانپور سخنگوی سازمان غذا و دارو اعلام کرد که یک میلیون دوز واکسن بیشتر وارد نشده است.

ازدحام و بلاتکلیفی سالمندان

از زمان ورود این واکسن‌ها روند واکسیناسیون که در بسیاری از استان‌ها تقریبا متوقف شده بود دوباره به جریان افتاد اما هنوز تعداد کسانی که نوبت دریافت دوز دوم واکسن آنها گذشته بسیار زیاد است. در فضای مجازی فیلم‌هایی منتشر شده که ازدحام و بلاتکلیفی شهروندان سالمند مقابل درهای بسته مراکز واکسیناسیون را نشان می‌دهند.

مسئولان دولتی پس از ناکامی‌های مکرر در تامین واکسن مورد نیاز شهروندان از طریق واردات، امید زیادی به واکسن‌های ایرانی یا تولید مشترک بسته‌اند.

هشدار معاون وزیر بهداشت

یکی از این واکسن‌ها “کوو ایران برکت” است که نهاد حکومتی “ستاد اجرایی فرمان امام” تولید کننده آن است و مینو محرز به عنوان عضو هیئت علمی تحقیقات و نظارت آن فعالیت می‌کند.

این واکسن هنوز در مرحله سوم کارآزمایی بالینی قرار دارد با این همه برای آن و برخلاف رویه‌های علمی و مرسوم بین‌المللی مجوز اضطراری صادر شده است.

این اقدام چنان غیرمعمول است که فرید نجفی، معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت ۱۸ خرداد در نامه‌ای به سعید نمکی هشدار داد که مجوز مصرف عمومی دادن به واکسن بدون طی مرحله فاز سوم “تصمیمی خطیر و تاریخی” است.

مینو محرز در حالی برای دریافت هر چه سریعتر مجوز اضطراری واکسن “کوو ایران برکت” تلاش زیادی کرد که بهمن سال پیش یکی از نخستین و مطرح‌ترین شخصیت‌های دانشگاهی بود که اعلام کرد از دریافت واکسن روسی اسپوتنیک خودداری می‌کند چون هنوز مجوز مراجع بین‌المللی را دریافت نکرده است.

واکسن تائید نشده با قیمتی گرانتر از واکسن خارجی

یکی دیگر از حواشی پر سر و صدای واکسن ستاد اجرایی قیمت گران آن در قیاس با برخی واکسن‌های خارجی تائید شده است.

در روزهای گذشته سندی در فضای مجازی منتشر شد که مطابق آن قرار است وزارت بهداشت هر دوز از واکسن برکت را به قیمت ۲۰۰ هزار تومان بخرد. این خبر ابتدا تکذیب و روز چهارشنبه تائید شد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران محمد رضا شانه‌ساز، معاون وزیر بهداشت و رئیس سازمان غذا و دارو دوم تیرماه قیمت اعلام شده را درست عنوان کرد و گفت: «ما بر اساس ارز نیمایی واکسن‌های داخلی را قیمت‌گذاری می‌کنیم. قیمت همه واکسن‌های ایرانی در همین محدوده است و خیلی متفاوت نخواهد بود.»

قیمت دلار نیمایی حدود ۲۱ هزار تومان است و با این حساب واکسن برکت ۹ دلار و ۵۰ سنت قیمت‌گذاری شده است. شانه‌ساز اعتراف می‌کند تهیه واکسن از طریق واردات “شاید ارزانتر” باشد.

قیمت واکسن‌های خارجی بسیار متفاوت است و بهای نهایی آنها از جمله به عواملی مانند میزان سفارش و محل تولید بستگی دارد. مطابق گزارش‌ها اغلب واکسن‌هایی که تا کنون وارد ایران شده‌اند و تائیدیه نهادهای بین‌المللی را گرفته‌اند از واکسن برکت که هنوز در مرحله کارآزمایی است ارزانتر هستند.

واکسیناسیون در ایران ۲۱ بهمن ماه با واکسن اسپوتنیک آغاز شد. مرکز اطلاع رسانی وزارت بهداشت روز چهارشنبه اعلام کرد از آن زمان تا امروز در مجموع پنج میلیون و ۴۲۹ هزار دوز واکسن در ایران تزریق شده و تعداد کسانی که به طور کامل واکسینه شده‌اند اندکی بیش از یک میلیون نفر است.

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »