بنياد مسيحي ايرانيان
new

واکسن کووید ‘به احتمال زیاد’ در برابر ویروس جهشی مصونیت ایجاد می‌کند

شرکت سازنده واکسن فایزر/بیواِن‌تِک که در بریتانیا توزیع می شود می گوید “خیلی محتمل است” که این واکسن در مقابل نمونه جهش کرده ویروس کرونا که به تازگی در برخی کشورها شناسایی شده از بدن محفاظت خواهد کرد.

مدیر بیواِن‌تِک اضافه کرد که در صورت لزوم می توان ظرف چند هفته واکسن را برای سرکوب این سویه تازه بازطراحی کرد.

در پی جهش سریع آمار ابتلا در جنوب شرقی بریتانیا، دانشمندان بریتانیایی این نمونه جهشی را بعد از تحلیل ویروس کشف کردند.

به گفته آنها این سویه می تواند ۷۰ درصد سریع تر از شکل های دیگر ویروس سرایت کند.

گمان می رود نمونه تازه در بسیاری از بخش های بریتانیا در گردش باشد که به خصوص در کِنت، اِسِکس و لندن متمرکز است.

سرعت شیوع در این نواحی بیش از هر جای دیگری در بریتانیاست و برخی از آنها شاهد دو برابر شدن میزان شیوع در یک هفته اخیر بوده اند.

ارقام روزانه که دولت منتشر کرده نشان دهنده ابتلای ۳۶ هزار و ۸۰۴ نفر دیگر در بریتانیاست که از زمان شروع تست انبوه در تابستان یک رکورد به حساب می آید.

سویه تازه ویروس کرونا علاوه بر بریتانیا در دانمارک، استرالیا، ایتالیا و هلند هم دیده شده و گمان می رود که در بسیاری کشورهای دیگر هم وجود داشته باشد.

این سویه به نام “وی او سی-۰۱/۲۰۲۰۱۲” حاوی ۲۳ جهش است و می تواند باعث تغییر رفتار ویروس شود، هرچند هنوز دقیقا روشن نیست که چگونه.

نشانه ای در دست نیست که نمونه جهش یافته باعث شدت علائم بیماری می شود و شواهدی وجود ندارد که حاکی از انتشار راحت تر آن در کودکان باشد، هرچند بررسی این موضوع ادامه دارد.

تقلید جهش

واکسن بیو اِن تِک اولین واکسنی بود که اوایل ماه دسامبر در بریتانیا و بعدا در چند کشور دیگر از جمله آمریکا و اتحادیه اروپا مجوز گرفت.

تاکنون بیش از ۵۰۰ هزار نفر در بریتانیا دوز اول این واکسن را دریافت کرده اند. این واکسن نیازمند تزریق دو دوز به فاصله چند هفته است.

اوگور شاهین مدیر عامل بیو ان تک در کنفرانسی خبری در آلمان گفت که “از نظر علمی کاملا محتمل است که سیستم ایمنی بدن بعد از تزریق واکسن می تواند با سویه تازه ویروس مقابله کند.”

او اضافه کرد که این شرکت در صورت نیاز فناوری لازم برای اصلاح خیلی سریع واکسن را در اختیار دارد.

آقای شاهین گفت: “زیبایی فناوری آر ان اِی پیامرسان (ام آر ان اِی) این است که می توانیم مستقیما شروع به مهندسی واکسنی کنیم که این جهش تازه را کاملا تقلید می کند – از نظر فنی امکان تهیه واکسنی تازه ظرف شش هفته وجود دارد، یعنی تولید واکسنی که حاوی اطلاعات تازه ویروس باشد.”

او تاکید کرد که هنوز مطمئن نیست آیا واکسن کنونی توانایی ایجاد مصونیت در برابر ویروس جهش یافته را دارد یا نه.

متخصصان ژن شناسی از “کنسرسیوم ژنومیکس کووید-۱۹ بریتانیا” که سویه تازه را کشف کرده هم گفت این جهش ها نباید بر کارایی واکسن کووید اثر بگذارد.

به اعتقاد آنها پادتن هایی که برای مقابله با عفونت های آینده در بدن تولید می شود، همچنان ویروس را شناسایی می کند و آن را هدف می گیرد.

با این حال آنها هشدار داده اند که ویروس ممکن است در آینده جهش های بیشتری انجام دهد.

بیشتر بخوانید:

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »