بنياد مسيحي ايرانيان
new

واکسن کووید۱۹ در ایران؛ تناقض‌گویی مسئولان و درآمد‌ کلان متقلبان

در دو روز دو ارگان رسمی دولت ایران سه خبر متناقض درباره واکسن کووید۱۹ و واکسیناسیون منتشر کردند. واکسن‌ خارجی کمیاب است و به علت تقاضای زیاد به بازار پردرآمدی برای عده‌ای تبدیل شده است.

روز سه‌شنبه ۲۵ خرداد (۱۵ ژوئن)  کیانوش جهانپور، سخنگوی سازمان غذا و دارو گفت، دو واکسن تولید ایران در کمیسیون مربوطه این سازمان در دست بررسی است که قرار است «در روزها و هفته‌های آتی» در زمینه صدور مجوز مصرف استراتژیک آنها تصمیم‌‌گیری شود.

او تاکید کرد هنوز مجوز مصرف اضطراری برای هیچ کدام از واکسن‌های تولید داخل صادر نشده است.

در همین روز سیما سادات لاری در جمع خبرنگاران در اهواز اظهار داشت، مجوز واکسن «کوو برکت» ایران روز گذشته (دوشنبه، ۲۴ خرداد) به طور رسمی صادر شده است.

به گفته معاون وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی از هفته آینده این واکسن به سبد واکسیناسیون ایران اضافه می‌شود.

این در حالی است که روز دوشنبه (۲۴ خرداد) سعید نمکی خبر داده بود که «روز گذشته» (یکشنبه، ۲۳ خرداد)  اجازه مصرف واکسن ایرانی «کوو برکت» صادر شده است.

وزیر بهداشت همچنین گفته بود که واکسن تولید مشترک پاستور و کوبا نیز «هفته آینده» به مجموعه واکسیناسیون ایران می‌پیوندد.

بخش خصوصی واکسن وارد کرده است یا نه؟

کیانوش جهانپور روز سه‌شنبه تاکید کرد: «تا امروز ورود واکسن از بخش خصوصی نداشته‌ایم». او اما در ادامه سخنانش گفت، احتمال این که «یک الی دو مورد» وارد شده باشد وجود دارد.

به گفته سخنگوی سازمان غذای جمهوری اسلامی تا کنون بیش از ۳۸ مجوز و موافقت اولیه برای واردات واکسن‌های خارجی از طریق شرکت‌های خصوصی صادر شده است.

جهانپور در ادامه اظهار داشت که واکسن‌های خارجی از طریق برنامه «کوواکس» به ایران ارائه شده‌اند و تولید «کره جنوبی یا ایتالیا» هستند.

روسیه و چین هم بخشی از واکسن مورد نیاز ایران را تامین کرده‌اند.

تا کنون حدود نیم درصد مردم ایران دوز دوم واکسن را دریافت کرده‌اند به همین دلیل واکسن‌های وارداتی جدید فقط به افرادی تزریق می‌شود که دوز نخست را زده باشند.

بازار غیررسمی واکسن

روزنامه همشهری در گزارش جامعی که روز سه‌شنبه منتشر شد به بازار غیرقانونی واکسن در تهران پرداخت.

بر اساس این گزارش، بازار قاچاق واکسن رونق گرفته است و واکسن به قیمت ۲۵ تا ۶۰ میلیون تومان به‌ فروش می‌رسد.

به گفته گزارشگر همشهری فروشندگان واکسن قاچاق که گفته می‌شود تولید بایون‌تک−فایزر است، در چند نقطه شهر دفاتر و مطب‌هایی دارند و پس از تزریق، برای مراجعه‌کنندگان «کارت واکسن با مهر وزارت بهداشت کردستان عراق» صادر می‌کنند.

کیانوش جهانپور گفته است که در این زمینه اطلاعات ضدونقیضی به وزارت بهداشت رسیده است.

او هشدار داده است که زنجیره سرد واکسن بایون‌تک−فایزر دمای منفی ۶۰ تا ۷۰ درجه سانتی‌گراد است و با فرض اینکه واکسن بازار قاچاق تولید مشترک این دو شرکت باشد، هنگام جابه‌جایی آن بدون تجهیزات لازم «به‌طور قطع اثربخشی خود را از دست داده است.»

او تصریح کرده است: «درنهایت باید گفت که امکان انتقال واکسن فایزر با شرایط خاصی که دارد، وجود ندارد و حتی می‌تواند خطرات جانی برای افراد مصرفکننده به‌دنبال داشته باشد.»

یک واردکننده دارو هم در گفت‌وگو با همشهری فروش قاچاقی واکسن‌هایی را که معلوم نیست اصل هستند یا بدل، «به‌طور ضمنی» تأیید کرده است.

مجتبی بوربور، عضو اتحادیه واردکنندگان دارو نیز ضمن تایید این خبر گفته است که چهار مبدا ورود داروهای قاچاق به ایران وجود دارد:‌ ترکیه، عراق، امارات و جمهوری آذربایجان.

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »