بنياد مسيحي ايرانيان
new

واکسن اسپوتنیک روسی در ایران مجوز گرفت

صدور مجوز استفاده اضطراری از واکسن اسپوتنیک در حالی صورت گرفته است که این واکسن در انتظار تایید بین‌المللی است و استفاده از برخی از واکسن‌های تاییدشده آمریکایی و آلمانی به دستور علی خامنه‌ای ممنوع است.

کمیسیون قانونی تشخیص (صلاحیت ساخت و ورود دارو و مواد بیولوژیک) سازمان غذا و داروی ایران برای مصرف اضطراری واکسن Sputnik V مجوز اضطراری صادر کرده است. این واکسن محصول شرکت گامالیای روسیه است و هنوز در انتظار تایید سازمان بهداشت جهانی است.

کیانوش جهانپور، رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، روز پنجشنبه ۹ بهمن، در توضیح صدور این مجوز گفت: «در بیست و چهارمین جلسه کمیسیون قانونی تشخیص مجوز مصرف اضطراری واکسن Sputnik V در فرم محلول فریز شده و ویال های تک دوز و ۵ دوز در ایران صادر شد.»

مجوز استفاده از واکسن روسی در ایران در حالی صادر شده که به دستور آیت‌الله خامنه‌ای استفاده از واکسن‌های ساخت آمریکا و بریتانیا که به تایید نهادهای رسمی این کشورها و اتحادیه اروپا رسیده‌اند ممنوع است. واکسن آمریکایی/آلمانی فایزر بیون‌تک که در حال حاضر در شماری از کشورهای جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد و مشمول ممنوعیت دستور آیت‌الله خامنه‌ای است مجوز سازمان بهداشت جهانی را هم دارد.

جهانپور در ادامه مصاحبه روز پنجشنبه خود اعلام کرده است که روند بررسی واکسن‌های دیگر از مبدا هند، چین، روسیه و غیره کماکان ادامه دارد.

یک روز پیشتر محمود واعظی، رئیس دفتر حسن روحانی روز چهارشنبه ضمن اشاره به مذاکره با “روس‌ها و چینی‌ها و هندی‌ها” گفت که «خوشبختانه سرعت مذاکرات با روس‌ها خیلی بیشتر شده است. آنها همه اسنادی که داشتند را برای ما فرستادند و گروه علمی وزارت بهداشت تمام این‌ها را بررسی کرده و  در آنجا سوالاتی که داشتند انجام دادند و در دو روز گذشته تایید شده و تاییدیه را شب گذشته برای روس‌ها فرستادند.»

عقب‌ماندگی ایران در واکسیناسیون

او در ادامه با تصریح این که مقدمات قرارداد با روسیه فراهم شده ابراز امیدواری کرد که  “اولین محموله واکسن روسی هم قبل از ۲۲ بهمن به تهران برسد.”

سعید نمکی، وزیر بهداشت نیز روز چهارشنبه از همکاری با “چهار منبع اروپایی، روسی، چینی و هندی” در تهیه و تولید واکسن خبر داده بود، ولی نگفته بود که شرکت اروپایی کدام شرکت است.

او همکاری با کوبا در زمینه آزمایش بالینی واکسن ساخت این کشور را هم نتیجه‌بخش خواند و روند تهیه دو واکسن ایرانی را هم در “مرحله انجام یا ورود به تست بالینی” اعلام کرد.

در ایران در حالی بحث در باره چگونگی تهیه واکسن جریان دارد که در بسیاری از کشورها واکسیناسیون مردم شروع شده است. مقام‌های جمهوری اسلامی ماجرا را در وجه عمده به مشکلات اقتصادی و مالی ناشی از تحریم‌ها ربط می‌دهند، ولی منتقدان ورای سیاست‌های تنش‌زا در عرصه بین‌المللی و تحریم‌های ناشی از آن سو؛مدیریتی که در مهار بحران کرونا هم نمایان بود به علاوه ممنوعیت‌ها و قید و بندهایی که آیت‌الله خامنه‌ای اعلام کرده است را هم جزو عوامل اصلی عقب‌ماندن ایران در روند واکسیناسیون ذکر می‌کنند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »