بنياد مسيحي ايرانيان
new

واکسن آسترازنکا چراغ سبز آژانس دارویی را گرفت؛ با یک توضیح

آژانس دارویی اروپا (EMA) در بررسی مجدد واکسن آسترازنکا، ایمنی آن را بار دیگر تایید کرد و به این نتیجه رسید که استفاده از آن می‌تواند ادامه یابد، اما با تاکید بر این نکته که احتمال خطر لخته شدن خون وجود دارد.

آژانس دارویی اروپا (EMA) در آمستردام روز پنجشنبه ۲۸ اسفند (۱۸ مارس) پس از نشستی اضطراری، ایمنی واکسن آسترازنکا را بار دیگر تایید کرد، با این تاکید که باید درباره احتمال بسیار نادر خطر لخته شدن خون اعلام شود.

بررسی ایمنی این واکسن زمانی در دستور کار این نهاد قرار گرفت که گزارش‌هایی از لخته شدن خون در ارتباط با تزریق این واکسن منتشر شد. در آلمان از میان یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر که با آسترازنکا واکسینه شده‌اند، ۱۳ نفر، ۱۲ زن و یک مرد، در سنین ۲۰ تا ۶۳ سال دچار چنین عارضه‌ای شدند که سه نفرشان جان خود را از دست داده‌اند.

به دنبال این پیامدها، دولت آلمان به توصیه انستیتوی تحقیاتی پاول ارلیش واکسیناسیون با این ماده را متوقف کرد. اکنون و با چراغ سبز آژانس دارویی اروپا، دولت آلمان و ایالت‌های مختلف آن اکنون قدم‌های بعدی در این رابطه را مورد بررسی قرار می‌دهند.

امر کوکه، رئیس این آژانس گفته است: «این واکسنی ایمن و موثر علیه ویروس کووید ۱۹ است و منافع آن به مراتب بیشتر از مضرات آن است».

روز دوشنبه، ۲۵ اسفند، همزمان با اعلام توقف استفاده از واکسن آسترازنکا در فرانسه و ایتالیا  وزیر بهداشت آلمان نیز از توقف تزریق این واکسن تا اطلاع ثانوی خبر داد. ینس اشپان گفت گر چه موارد لخته شدن خون در رگ‌های مغزی، بسیار کم بوده‌اند اما باید تا بررسی‌های دقیق‌تر علمی، دست نگاه‌ داشت.

حال با تأیید مجدد واکسن آسترازنکا از سوی آژانس دارویی اروپا، چندین کشور اروپایی واکسیناسیون با این واکسن را از سر گرفتند. وزیر بهداشت آلمان نیز در شامگاه پنجشنبه ۱۸ مارس (۲۸ اسفند) اعلام کرد دوشنبه آینده دستور لغو توقف واکسیناسیون با واکسن آسترازنکا صادر خواهد شد، اما از همین فردا جمعه می‌توان این واکسن را تزریق کرد.

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »