بنياد مسيحي ايرانيان
new

واکسن‌های ترکیبی؛ امیدی برای غلبه بر کرونا

کارشناسان بریتانیایی مطالعاتی را برای استفاده از ترکیبی از دو واکسن فایزر و آسترازنکا آغاز کرده‌اند. همزمان در جمهوری آذربایجان و چند کشور دیگر ترکیب دو واکسن اسپوتینک وی و آسترازنکا بررسی می‌شود.

با توجه به نیاز مبرم و وسیع کشورهای جهان به واکسن‌های کرونا و شیب فزاینده جهش‌های این ویروس پژوهشگران بریتانیایی تحقیقاتی را بر روی ترکیبی از واکسن‌های مجاز به منظور تقویت سیستم ایمنی آغاز کرده‌اند.

در این مطالعه کلینیکی، کارایی استفاده از واکسن‌های غیرمشابه کرونا بررسی می‌شود که هر کدام در یکی از دو مرحله تزریق استفاده خواهد شد.

ترکیب فایزر ـ آسترازنکا

کارشناسان با تزریق دو دوز جداگانه از واکسن‌های فایزر ـ بیون‌تک و آسترازنکا (آکسفورد) واکنش‌های دستگاه ایمنی را بررسی خواهند کرد. این دو دوز قرار است در فواصل چهار تا ۱۲ هفته تزریق شوند.

هدف این مطالعات کاهش مشکلاتی است که در حال حاضر به دلیل کمبود واکسن‌های مجاز یا دشواری‌های توزیع و انتقال آن‌ها گریبان کشورهای جهان را گرفته است.

نخستین نتایج این تحقیقات در ماه ژوئن مشخص خواهد شد. به گفته دولت بریتانیا، در حال حاضر در سراسر جهان حدود چهارهزار گونه جهش‌یافته ویروس کرونا به دست آمده است.

ندیم زهاوی، مسئول اجرای طرح واکسیناسیون در بریتانیا می‌گوید، بعید به نظر می‌رسد که واکسن‌های موجود کنونی بر گونه‌های جهش‌یافته ویروس و به‌‌ویژه در جلوگیری از پیشرفت خطرناک بیماری بی‌تأثیر باشند.

تولیدکنندگان واکسن تا کنون تحقیقات برای تطبیق و بهبود واکسن‌های خود را آغاز کرده‌اند تا بتوانند سپری قوی در برابر جهش‌ها ایجاد کنند.

با این حال به گفته “ژورنال پزشکی بریتانیا”، تنها بخش اندکی از گونه‌های جهش‌یافته از اهمیت قابل توجهی در این زمینه برخوردارند.

مهم‌ترین گونه‌های جهش‌یافته‌ای که به دلیل سرایت‌پذیر‌ی بیش‌تر، جهان را نگران ساخته جهش‌هایی‌ هستند که در بریتانیا و آفریقای جنوبی کشف شده‌اند.

ترکیب اسپوتنیک وی ـ آسترازنکا

هم‌زمان جمهوری آذربایجان و چند کشور دیگر منطقه نیز پژوهش بر روی استفاده ترکیبی از دو واکسن روسی اسپوتنیک وی و آسترازنکا را آغاز می‌کنند.

به گفته منابع روسی، آزمایش‌های بالینی بر روی داوطلبان هفته آینده آغاز خواهد شد و نخستین نتایج نیز در ماه مارس منتشر می‌شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »