بنياد مسيحي ايرانيان
new

واعظی: قرارداد خرید ۱۶ میلیون واکسن خارجی کرونا منعقد شد، ۴ میلیون واکسن هم از چین می‌خریم

رئیس دفتر رئیس‌جمهور ایران گفته است قرارداد خرید ۱۶.۵ میلیون دوز واکسن خارجی از طریق برنامه کواکس «منعقد شده» و مذاکرات برای خرید ۴ میلیون دوز واکسن از چین نیز در جریان است.
محمود واعظی در گفت‌وگویی که پنجشنبه ۱۱ دی‌ماه در خبرگزاری ایسنا منتشر شده، تاکید کرده است که ایران علاوه بر خرید واکسن از کواکس و چین، در حال مذاکره با روسیه و هند برای خرید واکسن است و «تعداد آن به میزانی که آنها برای فروش تعیین کرده‌اند، بستگی دارد».
برنامه کواکس که با حضور ۷۶ کشور جهان دنبال می‌شود، زیر نظر سازمان جهانی بهداشت قرار دارد و هدف آن کمک به خرید و توزیع واکسن کرونا در همه کشورهای جهان است.
آقای واعظی همچنین گفته است پول خرید واکسن از طریق برنامه کواکس که ۲۰۰ میلیون دلار است، «تامین شده است» و خرید واکسن از چین نیز «دو ماه طول می‌کشد».
پیش از این رضا اردکانیان، وزیر نیروی ایران که برای پیگیری مطالبات ایران از عراق به بغداد سفر کرده بود، گفت که هزینه خرید واکسن خارجی از محل منابع مالی ایران در عراق پرداخت می‌شود.
در هفته‌های اخیر بحث‌های فراوانی درباره خرید واکسن خارجی مطرح شده بود. برخی از مقام‌های حکومت به‌ویژه نمایندگان مجلس خواستار اولویت دادن به تولید واکسن داخلی شده‌اند و معاون هماهنگی سپاه پاسداران نیز اعلام کرده است که کارکنان سپاه از واکسن خارجی کرونا استفاده نخواهند کرد.
در همین حال، بسیاری از کاربران در شبکه‌های اجتماعی با هشتگ «واکسن بخرید» خواستار اولویت دادن دولت به خرید واکسن خارجی شده‌‌اند.
منبع: ایسنا و ایرنا
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »