بنياد مسيحي ايرانيان
new

هوای تهران همچنان ناسالم؛ انتقاد نماینده مجلس از عدم اطلاع ‌رسانی درباره ریزگردها .

رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس ایران روز شنبه، ۲۰ فروردین، از عدم تخصیص بودجه برای مقابله با ریزگردها و اطلاع‌ رسانی دیرهنگام به مردم درباره ورود سامانه ریزگردها انتقاد کرد.
به گزارش خبرگزاری مهر، سمیه رفیعی روز شنبه یعنی دو روز پس از ورود سامانه ریزگردها از مرزهای غربی کشور گفت که پس از پیش‌بینی سازمان هواشناسی، جلسه مدیریت آلودگی هوای استان تهران باید یک تا دو روز قبل تشکیل و این موضوع به مردم اطلاع ‌رسانی می‌شد، اما «تا چند ساعت بعد از ورود این سامانه هم اطلاع‌رسانی عمومی انجام نشد».
خانم رفیعی در ادامه ضمن انتقاد از عدم تخصیص اعتبار در بودجه سال‌های ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ برای مقابله با ریزگردها گفت: «دقیقاً معلوم نیست که چرا مرکز ملی مقابله با ریزگردها در سازمان محیط زیست هم درخواست برای تأمین اعتبارات لازم در خصوص این معضل در شرایط بحرانی را نداشته و پیگیر نبوده است.»
بر اساس اعلام شرکت کنترل کیفیت هوا در روز شنبه، ۲۰ فروردین، شاخص آلودگی هوای پایتخت روی عدد ۱۷۷ یعنی بازه «ناسالم» قرار دارد. این شاخص در روز جمعه همزمان با ورود سامانه ریزگردها، ۴۱۶ یعنی «خطرناک» اعلام و آلاینده شاخص نیز «ذرات معلق کمتر از ۱۰ میکرون» گزارش شد که تنفس آن برای کودکان و بیماران عواقب ناگوار بسیار به‌ دنبال دارد.
موسسه «آی‌ کیو ایر» مستقر در سوئیس که شاخص آلودگی هوای شهرها را گزارش می‌کند، روز جمعه برآورد کرده بود که تهران آلوده‌ترین هوا را در میان همه شهرهای جهان دارد.
این موسسه شاخص آلودگی هوای تهران را ۲۱۷ ارزیابی کرده بود که در رده «بنفش» (بسیار ناسالم) قرار می‌گیرد. در همین حال پکن و هانوی، پایتخت‌های چین و ویتنام، با اختلاف چشمگیری از ایران، با شاخص‌های ۱۸۱ و ۱۶۷ در رده‌های دوم و سوم آلوده‌ترین شهرهای جهان در روز جمعه قرار داشتند.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »