بنياد مسيحي ايرانيان
new

هفته ی مقدس ، پنج شنبه میثاق Maundy Thursday

روز پنجم ، شام اخر و عهد وپیمان خداوند

روز پنجم از هفته مقدس ،  شام اخر و عهد وپیمان خداوند 

Maundy Thursday vector illustration

 

 

 

این روز با چندین نام متفاوت است که همه در ارتباط با وقایع این روز در دوران مسیح هستند؛ پنج شنبه میثاق، پنج شنبه انعام، پنج شنبه فرمان، و پنج شنبه رنج و عذاب، همگی از نامهایی هستند که با این روز پیوستگی دارند. اما در کشور ما بیشتر با نام پنج شنبه فرمان یا میثاق شناخته می‌شود، زیرا در این روز عیسای مسیح فرمان جدیدی به شاگردان خود و همچنین به ما داد: «۳۴ به شما حکمی تازه می‌دهم که یکدیگر را محبت نمایید، چنانکه من شما را محبت نمودم تا شما نیز یکدیگر را محبت نمایید. ۳۵ به همین همه خواهند فهمید که شاگرد من هستید اگر محبت یکدیگر را داشته باشید» (یوحنا ۱۳: ۳۴-۳۵). این روز بر اساس سنتهای کلیسای با چندین مراسم خاص نیز همراه است.
در این روز عیسای مسیح به شاگردانش فرمان داد تا شام عید پسح را تدارک ببینند که در واقع این آخرین شام عیسای مسیح بود. در این روز ایمانداران اقدام به اجرای مراسم عشای ربانی می‌کنند تا عهد جدید خداوند را که با خون عیسای مسیح بسته شد به یاد بیاورند و با و او و با سایر ایمانداران در اتحاد و یگانگی قرار بگیرند. در این روز بطور سنتی نیز ایمانداران اقدام به شستن پای یکدیگر می‌کنند چنانچه که مسیح پای شاگردان خود را شست. کلیساهای کاتولیک روم نیز معمولا در چنین روزی اقدام به تقدیس ایمانداران با روغن مقدس می‌کنند.

“شام خداوند و جامعه مسیحی”

 

به یاد آوریم سخنان عیسی مسیح هنگامی که پیاله را گرفت:

بعد او پیاله را گرفت و پس از شکر گذاری به آنان داد و همگی از آن نوشیدند. عیسی فرمود:”این است خون من که برای بسیاری ریخته می شود و نشانه ی پیمان خدا با انسان است. ” “یقین بدانید که دیگر از میوه ی مو نخواهم خورد تا آن روزی که در پادشاهی خدا آن را تازه بخورم.”
(مرقس ۲۳:۱۴–۲۵)

سخنان عیسی بدین معنی است که در نتیجه ی قربانی شدن او به جای ما اکنون یک پیمان جدید میان ما و خداوند وجود دارد. و اساس این ارتباط خود عیسی مسیح و خون او می باشد: “پیمان خون من.” هنگامی که او اعلام کرد که تا آن زمان که در ملکوت ما را ملاقات خواهد کرد نه غذا خواهد خورد و نه خواهد نوشید,عیسی وعده می دهد که او بی قید و شرط به ما متعهد است:”من شما را به آغوش پدر می رسانم. من شما را به سفره ی پادشاه می برم.” عیسی اغلب پادشاهی خداوند را با نشستن در یک جشن بزرگ مقایسه می کند. در متی ۸,عیسی می فرماید,”بدانید که بسیاری از مشرق و مغرب خواهند آمد با …در پادشاهی آسمان بر سر یک سفره خواهند نشست.” عیسی وعده می دهد که ما در جشن خداوند با او خواهیم بود.

با این اعمال ساده نگه داشتن نان و شراب,با واژگانی ساده”این بدن من است… این خون من است,”عیسی می فرماید که تمام رستگاری ها در گذشته,قربانی های پیشین,بره ها در عید فصح,به او اشاره داشتند. همانطور که در اولین عید فصح,شب قبل از رهایی قوم اسرائیل از بردگی توسط خداوند از طریق خون بره ها مشاهده شد.این وعده ی غذای در شب قبل از رهایی جهان از گناه و مرگ توسط خداوند از طریق خون عیسی مسیح خورده شد.

چه چیزهایی باید در قلب و ذهن شما اتفاق بیوفتد به طوری که شما صادقانه دریافت کنید آنچه را که عیسی مسیح عرضه داشت؟

 

آیات :

وقتی ساعت معیّن فرا رسید عیسی با رسولان سر سفره نشست و به آنان فرمود: «چقدر مشتاق بودم که پیش از مرگم این فصح را با شما بخورم. به شما می‌گویم تا آن زمان که این فصح در پادشاهی خدا به کمال مقصود خود نرسد دیگر از آن نخواهم خورد.» بعد پیاله‌ای به دست گرفت و پس از شکرگزاری گفت: «این را بگیرید و بین خودتان تقسیم کنید، چون به شما می‌گویم از این لحظه تا آن زمان که پادشاهی خدا فرا می‌رسد من دیگر شراب نخواهم خورد.» همچنین کمی نان برداشت و پس از شکرگزاری آ‌ن ‌را پاره کرد و به آنان داد و فرمود: «این بدن من است که برای شما تسلیم می‌شود. این کار را به یادبود من انجام دهید.» به همین ترتیب بعد از شام پیاله‌ای را به آنان داد و فرمود: «با خون خود که برای شما ریخته می‌شود پیمان تازه‌ای بسته‌ام و این پیاله نشانهٔ آن است.
لوقا ۲۲ :۱۴ – ۲۰

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »