بنياد مسيحي ايرانيان
new

هشدار هزاران دانشمند در مورد وخامت جبران ناپذیر و «قریب الوقوع» محیط زیست

گروه کثیری از دانشمندان بانفوذ روز چهارشنبه شش مرداد هشدار دادند که در نتیجه برخورد تاکنونی اقتصاد جهانی با تغییرات اقلیمی وخامت «شناسه‌های حیاتی» کره زمین به مرحله بی‌سابقه‌ای رسیده و عبور از چندین خط مرز قریب الوقوع است.
به گزارش خبرگزاری فرانسه٬ این پژوهشگران جز بیش از ۱۴ هزار دانشمند دیگری هستند که اخیرا با صدور بیانیه و آغاز کارزاری خواستار اعلام وضعیت فوق العاده در زمینه محیط زیست شدند. آنها می‌گویند که دولت‌های جهان هیچگاه با عوامل اصلی تغییرات اقلیمی و «بهره کشی افراطی از کره زمین» برخورد نکرده‌اند.
به گفته آنها در مقایسه با پژوهش مشابهی که در سال ۲۰۱۹ انجام شد تعداد فجایع طبیعی ناشی از تغییرات اقلیمی از جمله سیلاب در آسیای جنوبی و آمریکای جنوبی، امواج هوای گرم و آتش سوزی در استرالیا و آمریکا و طوفان‌های ویرانگر در آفریقا و جنوب آسیا به شکل بی‌سابقه‌ای افزایش یافته است.
این گروه از دانشمندان در پژوهش خود به این نتیجه رسیده‌اند که از مجموع ۳۱ شناسه اصلی حیات کره زمین که مواردی مثل حجم گازهای آلاینده، وسعیت لایه‌های یخبندان و وسعت جنگل زدایی و یا فرسایش خاک را شامل می‌شود وخامت ۱۸ مورد به رکورد جدیدی رسیده است.
به عنوان نمونه، با وجود کاهش آلودگی هوا در اوج همه گیری ویروس، حجم دی اکسید کربن و متان در جو زمین در سال ۲۰۲۱ به رکورد جدیدی رسیده است و یا وسعت لایه‌های یخبندان در گرینلند و قطب شمال به نازلترین رکورد ثبت شده رسیده و سرعت ذوب شدن لایه‌های یخ ۳۱ درصد سریعتر از پانزده سال پیش است.
دمای آب دریاها و اقیانوس‌ها نیز در سال ۲۰۱۹ به رکورد جدیدی رسید و وسعت جنگل زدایی در برزیل در سال ۲۰۲۰ بالاترین رقم طی ۱۲ سال گذشته بود. به گفته دانشمندان تحت تاثیر جنگل زدایی گسترده، آتش زدن درختان و خشکسالی در سال‌های اخیر جنگل‌های آمازون به جای جذب دی اکسید کربن این گاز را در جو متصاعد می کنند.
تعداد دام‌ها از جمله گاو و گوسفند اکنون به چهار میلیارد راس رسیده و وزن آنها بیشتر از تمامی انسانها و سایر جانوران ساکن کره زمین است.
تیم لنتون، یکی از تنظیم کنندگان این پژوهش گفت امواج اخیر هوای گرم در غرب آمریکا و کانادا نشان داد که طبیعت رفتار غیرعادی و تکان دهنده را آغاز کرده است. او افزود: «باید به این نشانه‌های هشدار دهنده واکنش نشان داد، تولید دی اکسید کربن در چرخه فعالیت‌های اقتصادی را متوقف و به جای ویران کردن طبیعت باید آنرا بازسازی کرد.»
این پژوهش هشدار می‌دهد که افزایش دی اکسید کربن در آب اقیانوس‌ها و گرم شدن آب دریاها به مرور صخره‌های مرجانی را از بین خواهد برد که یکی از منابع اصلی تغذیه و درآمد حدود نیم میلیارد از جمعیت جهان و عامل اصلی حفاظت از آنها در برابر طوفان است.
تهیه کنندگان این پژوهش با یادآوری نتایج پژوهش‌های قبلی تغییرات اساسی در شش زمینه را توصیه می‌کنند: حذف کامل سوخت‌های فسیلی از چرخه تولید و مصرف، حذف مواد آلاینده در تمامی کالاهای مصرفی، احیا زیست محیط‌های بومی، استفاده بیشتر از گیاهان و سبزیجات در تغذیه، کنار گذاشتن الگوهای توسعه بی‌مهار و تثبیت جمعیت جهان.
یکی دیگر از توصیه‌های آنها گنجاندن آموزش در مورد محیط زیست و تغییرات اقلیمی در مواد درسی برای افزایش آگاهی در این زمینه است.
توصیه‌های آنها برای مقابله با بحران اقلیمی در کوتاه مدت افزایش قیمت و یا مالیات مربوط به تولید دی اکسید کربن، حذف تدریجی سوخت‌های فسیلی و ایجاد کانون‌های راهبردی برای معکوس کردن روند گرمایش زمین مثل راه حل‌های بهتر برای جذب و دفن دی اکسید کربن و حفاظت از تنوع زیستی در نقاط مهم کره زمین است.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »