بنياد مسيحي ايرانيان
new

هشدار عفو بین‌الملل درباره خطر اعدام جمشید شارمهد

سازمان عفو بین‌الملل هشدار داد جمشبد شارمهد، شهروند ایران-آلمانی در معرض خطر اعدام قرار گرفته است. این نهاد بین‌المللی در نامه‌ای خطاب به رئیس قوه قضائیه ایران خواستار آزادی جمشید شارمهد شده است.
سازمان عفو بین‌الملل روز پنج‌شنبه ۲۶ فروردین (۱۵ آوریل) اعلام کرد که جمشید شارمهد، شهروند دو تابعیتی ایرانی-آلمانی با خطر اعدام روبروست.
به گفته عفو بین‌الملل، شارمهد هشت ماه پیش خودسرانه بازداشت شده و بدون محاکمه و دسترسی به یک وکیل مستقل و همچنین بدون هرگونه کمک کنسولی در زندان به سر می‌برد.
این نهاد حقوق بشری همچنین گفته است “اعترافات اجباری” و پخش آن از تلویزیون دولتی ایران نقض حقوق این زندانی است.
عفو بین‌الملل اظهار نگرانی کرده است که آقای شارمهد از مراقبت‌های بهداشتی کافی در زندان برخوردار نیست.
به گفته عفو بین‌الملل از محل دقیق نگهداری شارمهد در زندان خبری نیست و خانواده او اطلاعی از وضعیت او ندارند.
وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی مرداد ۹۹ با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که جمشید شارمهد، مسئول گروه “تندر” را “در عملیاتی پیچیده” بازداشت کرده است.
جمشید شارمهد ۶۶ سال دارد و پیش از مهاجرت به ایالات متحده و سکونت در کالیفرنیا، در آلمان زندگی می‌کرده است.
شارمهد در سال ۱۹۹۷ یک شرکت مهندسی در آلمان تاسیس کرد. این شرکت در زمینه طراحی و اجرای پروژه‌های نرم‌افزاری برای صنایع الکترونیک و خودروسازی فعالیت می‌کرد. از شارمهد به عنوان نویسنده نرم‌افزار UniPad نیز یاد می‌شود.
شارمهد در سال ۲۰۰۳ به آمریکا رفت. او در سال ۲۰۰۴ وبسایت “تندر” و سپس در سال ۲۰۰۷ رادیو تندر را به عنوان رسانه “انجمن پادشاهی ایران” راه‌اندازی کرد.
به گفته مقام‌های آلمانی، جمشید شارمهد علاوه بر شهروندی ایران، تابعیت آلمان را نیز دارد و وزارت خارجه آلمان برای روشن شدن ابعاد پرونده شهروند خود تلاش می‌کند.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »