بنياد مسيحي ايرانيان
new

هشدار طالبان به افراد خود درباره «خوشگذرانی و سِلفی گرفتن»

محمد یعقوب،‌ وزیر دفاع حکومت طالبان، طی یک سخنرانی تازه، از افراد گروه طالبان به دلیل گشت‌ وگذارهای گروهی و رفت‌ وآمدهای بی‌هدف در مراکز عمومی و ساختمان‌های دولتی انتقاد کرده است.
به گزارش روزنامه وال‌ استریت جورنال، او در سخنرانی اخیر خود در انتقاد از رفتار افراد طالبان گفته است: «این رفتارِ فرماندهان جنگ و سربازان رژیم دست‌ نشانده است و اگر خدای ناکرده به این گونه رفتارها ادامه دهیم ، نظام اسلامی خود را از دست خواهیم داد».
در پی به قدرت طالبان در اواخر مرداد امسال، در هفته‌ های گذشته عکس‌ها و ویدیوهای متعددی از وقت‌ گذرانی نیروهای طالبان که در حال حاضر مسئولیت خاصی به‌ عهده ندارند، در پارک‌ ها، باغ وحش، مراکز تفریح و ورزشی کابل در شبکه‌ های اجتماعی منتشر شده است.
برخی تصاویر مانند قایق‌ سواری اعضای این گروه در شهربازی یا راندن قایق‌های پدالی در پارک بزرگ کابل و برخورد آن‌ها با دنیای امروزی مانند نحوه استفاده از دستگاه‌های ورزشی در باشگاه‌ها و غافلگیریشان در مواجهه با صندلی‌های چرخ‌ دار در اداره‌‌ ها، در رسانه‌ های اجتماعی بازتاب داشته است.
بر اساس این گزارش به نظر می‌رسد که تاکنون تذکرات محمد یعقوب، وزیر دفاع این گروه به سربازان تأثیر کمی داشته است.
در همین حال مقامات طالبان به نیروهای خود درباره گرفتن «عکس سلفی» به‌ ویژه با رهبران و مقام‌ های ارشد این گروه هشدار داده و گفته‌ اند که انتشار این عکس‌ها در شبکه‌های اجتماعی می‌تواند منجر به لو رفتن مکان و فعالیت اعضای ارشد این گروه و به خطر افتادن امنیت آن‌ها شود.
خوشگذرانی سربازان طالبان در نقاط مختلف شهر کابل در حالی ادامه دارد که بسیاری از شهروندان افغانستان به‌ ویژه در شهر شش میلیون نفری کابل، از محدود کردن آزادی‌های اجتماعی این گروه به‌‌ ویژه در مورد زنان ناراضی هستند.
ایجاد محدودیت‌ برای تحصیل دختران و زنان و رفت‌ وآمد آنها در سطح شهر که در دو دهه گذشته بی‌ سابقه بوده است، همچنین تسلط زبان پشتو در محافل حکومتی طالبان در حالی زبان میانجی بیشتر اهالی کابل فارسی است، از جمله موضوع‌ هایی است که موجب ناراحتی ساکنان پایتخت افغانستان شده است.
علاوه بر محدودیت‌های جدید، تصاویر خشنی که گروه طالبان در شهرهای مختلف افغانستان در هفته‌ های گذشته ایجاد کرده‌اند مانند اعدام چهار مرد در چهار میدان شهر هرات و آویزان کردن آن‌ها از جرثقیل موجب رعب و وحشت بسیاری از مردم افغانستان شده است.
گروه طالبان در مرداد سال جاری توانست به سرعت تمامی ولایت های افغانستان را تصرف کند. نیروهای این گروه همزمان با خروج محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری وقت افغانستان در ۲۴ مرداد وارد کابل شدند.
به رغم این که بیش از یک‌ ماه از استقرار حکومت طالبان بر افغانستان می‌گذرد، هنوز هیچ کشوری حکومت این گروه اسلام‌ گرا را به رسمیت نشناخته است.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »