بنياد مسيحي ايرانيان
new

هشدار؛ ملخ‌های صحرایی در مسیر هجوم به جنوب ایران

یک مقام سازمان حفظ نباتات کشور هشدار داده که استان‌های جنوبی ایران تا دو هفته دیگر در معرض حمله ملخ‌های صحرایی قرار می‌گیرند. این آفات که منشاء آنها شرق آفریقاست، عموما با وزش باد از شمال عربستان وارد ایران می‌شوند.

استان‌های خوزستان، هرمزگان، بوشهر، سیستان و بلوچستان، کرمان و جنوب فارس طی دو تا سه هفته دیگر صحنه هجوم ملخ‌های صحرایی خواهند بود. مدیرکل “دفتر مبارزه با آفات عمومی و همگانی سازمان حفظ نباتات کشور” با اعلام این خبر گفته است که انتظار می‌رفت حمله ملخ‌ها، ابتدای بهمن صورت گیرد اما دما و جهت باد به سمت ایران نبود.

ملخ صحرایی که ملخ دریایی نیز نامیده می‌شود، یک آفت بسیار خطرناک برای تمام پوشش‌های سبز است. در هجوم این ملخ‌ها، هیچ گیاهی اعم از محصولات مزارع، درخت و علف و رستنی‌های جنگلی از گزند آنها در امان نمی‌ماند. آنها هر چه را سر راه خود بببنند می‌خورند. علت نام‌گذاری دوگانه این ملخ، زندگی آن در صحرا و عبورش از طریق دریاهاست.

فاز تهاجمی این ملخ‌ها وقتی شروع می‌شود که عربستان و سودان به عنوان دو کانون اصلی این آفت، سالی پر از بارندگی داشته باشند. در این صورت ملخ در مسیر باد، به سایر کشورها و قاره‌ها هجوم می‌برد.

دو سال قبل این ملخ‌ها در ماه فروردین، تا عمق ۱۰۰کیلومتری هرمزگان نفوذ کردند. در بهمن ۹۷ نیز دشت جازموریان در کرمان صحنه هجوم ملخ‌ها بود.

مقابله با این آفت خطرناک به هواپیماها، باند مخصوص و دستگاه‌های سم‌پاشی پیشرفته نیاز دارد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »