بنياد مسيحي ايرانيان
new

هایکو ماس: آلمان آماده است با طالبان مذاکره کند

هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان در سفر منطقه‌ ای خود اعلام کرد آلمان باید با طالبان مذاکره کند تا از بی‌ ثباتی بیشتر در افغانستان جلوگیری شود. ماس از آمادگی بازگشایی سفارت آلمان در کابل خبر داد.
هایکو ماس وزیر امور خارجه آلمان در دیدار با شیخ محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، معاون نخست‌ وزیر و وزیر خارجه قطر گفت برای جلوگیری از بی‌ثباتی در افغانستان “مذاکرات با طالبان اجتناب‌ ناپذیر است” و هیچ راهی غیر از گفتگو با طالبان وجود ندارد.
آلمان خواستار تشکیل یک دولت فراگیر در افغانستان است. ماس در ادامه صحبت‌های خود افزود: «هرکسی که از جامعه بین‌المللی انتظار کمک دارد، باید ببیند که جامعه بین‌المللی نیز پیش‌شرط‌ های خاصی را برای این امر می‌طلبد.»
وزیر خارجه آلمان اعلام کرد که کشورش آماده است سفارت خود را در کابل دوباره باز کند. به گفته ماس اگر از نظر سیاسی امکان‌پذیر باشد و وضعیت امنیتی اجازه دهد، آلمان سفارت خود در کابل را بازخواهد کرد.
ماس گفت آلمان به تماس‌ها نیاز دارد اما همه چیز بستگی به تحولات سیاسی آتی افغانستان دارد.
به گفته ماس پایبندی طالبان به تعهدات بین‌المللی و وعده‌های آنان مبنی بر دادن مجوز سفر به کسانی که خارج می‌شوند و همچنین تشکیل یک دولت فراگیر در افغانستان را می‌توان در روزها و هفته‌های آینده مشاهده کرد.
ماس افزود روزهای آینده نشان خواهند داد که وعده‌های طالبان واقعی بوده است یا خیر.
وزیر خارجه آلمان همچنین از قطر برای کمک در ماموریت تخلیه از افغانستان تشکر کرد و گفت: «قطر در شرایط فوق‌ العاده دشوار نقش اصلی را در تخلیه‌ نیروها از افغانستان و در سازماندهی فرودگاه کابل بر عهده گرفت».
وزیر خارجه آلمان در دیدار از پاکستان با شاه محمود قریشی، همتای پاکستانی خود دیدار کرد. ماس گفت دولت آلمان همسایگان افغانستان را با مشکلاتشان تنها نخواهد گذاشت.
قریشی به ماس گفت “آخرین اظهارات طالبان مثبت و دلگرم‌کننده” بوده است. به گفته قریشی طالبان به حقوق بشر و تعهدات بین‌المللی احترام خواهند گذاشت.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »