بنياد مسيحي ايرانيان
new

نیروهای اریتره با توافقی تازه از اتیوپی خارج می‌شوند

اتیوپی تأیید کرد که اریتره موافقت کرده نیروهای خود را از منطقه تیگرای خارج کند. ارتش اریتره برای پشتیبانی از نیروهای اتیوپی وارد منطقه شده است. آمریکا از توافق تازه استقبال کرده و آن را گامی در راه صلح و ثبات دانسته است.
آبی احمد، رئیس‌جمهور اتیوپی تأیید کرده است که اریتره با بیرون بردن نیروهایش از منطقه تیگرای موافقت کرده است. او پیش از این مداخله نیروهای اریتره در کشمکش‌های خشونت‌آمیز منطقه تیگرای را انکار کرده بود.
به گفته رئیس‌جمهور اتیوپی، این توافق در گفت‌وگوهایی با ایسایاس آفورکی، رئیس جمهور اریتره حاصل شده است.
ایالات متحده جمعه (۲۶ مارس) از عقب‌نشینی نیروهای اریتره از منطقه جنگ‌زده تیگرای استقبال کرد و آن را “گامی مهم” به سوی آرام شدن منطقه و پایان درگیری‌ها دانست.
جالینا پورتر، معاون سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، در واشنگتن به خبرنگاران گفت: «عقب‌نشینی فوری و کامل نیروهای اریتره از منطقه تیگرای گامی مهم در کاستن از اوضاع تنش‌آلود در جهت برقراری صلح و امنیت است».
او همچنین اظهار داشت که سناتور کریس کونز، به خواهش جو بایدن، در رسیدن به توافق اخیر “نقشی سازنده” ایفا کرده است.
بر اثر کشمکش‌های خشونت‌بار در تیگرای صدها نفر کشته شده و هزاران نفر از زادبوم خود مجبور به فرار شده‌اند.
دولت اتیوپی در ماه نوامبر حمله‌ای نظامی به نیروهای محلی اقلیم تیگرای را شروع کرد.
از ابعاد خشونت‌ها و شمار قربانیان گزارش دقیقی در دست نیست.
با وجود انکار دولت اتیوپی، ناظران و خبرنگاران تأیید کردند که نیروهای اریتره برای پشتیبانی از حملات ارتشیان اتیوپی از مرز دو کشور گذشته و به اقلیم تیگرای وارد شده‌اند.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »