بنياد مسيحي ايرانيان
new

“نگرانی عمیق” امریکا از عدم همکاری ایران با آژانس انرژی اتمی

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفته این کشور عمیقا نگران پاسخ ندادن ایران به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره منشأ ذرات اورانیوم پیدا شده در سه مکان است.
ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا شامگاه چهارشنبه ۹ ژوئن در یک کنفرانس خبری گفت که کشورش عمیقا نگران این موضوع است که ایران هنوز اطلاعات لازم درباره ذرات اتمی یافت شده و اعلام نشده را به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نداده است.
سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا همچنین تصریح کرد که این کشور از پیگیری آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای کسب اطلاعات لازم از ایران به طور کامل پشتیبانی می‌کند.
ند پرایس گفت که ایران باید به طور کامل با آژانس بین المللی انرژی اتمی همکاری کند و این کار را باید بدون تاخیر انجام دهد.
رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز دوشنبه، هفتم ژوئن (۱۷ خرداد) در نشست شورای حکام این نهاد وابسته به سازمان ملل گفت، از این بابت که جمهوری اسلامی مواد هسته‌ای را پنهان می‌کند “به شدت” نگران است.
گروسی تاکید کرد ایران همواره از ارائه توضیحات لازم درباره ذرات مواد اتمی یافت‌شده در سه مکان خودداری می‌کند و این اقدام باعث می‌شود، آژانس نتواند صلح‌آمیز بودن برنامه اتمی ایران را تایید کند.
ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ماه فوریه توافق کردند که تصمیم ایران برای توقف اجرای پروتکل الحاقی به دلیل برداشته نشدن تحریم‌های آمریکا سه ماه معلق شود. با پایان این فرصت در ماه مه یک بار دیگر این تاریخ تا ۲۴ ژوئن تمدید شد.
هشدار قبلی آمریکا
پس از گزارش دبیرکل آژانس، ایالات متحده بیانیه‌ای صادر کرد و از ایران خواست که از انجام هر اقدامی که مانع دسترسی و گردآوری اطلاعات لازم درباره فعالیت‌های هسته‌ای از سوی آژانس بین‌المللی انرژی شود، جدا خودداری کند.
در بیانیه آمریکا آمده است که چنین اقدامی از سوی جمهوری اسلامی ایران می‌تواند دست‌کم به طور جدی باعث پیچیده شدن بازگشت ایران به تعهدات برجامی و لغو تحریم‌ها از سوی آمریکا شود.
پنجمین دور مذاکرات ایران و گروه چهار به علاوه یک و آمریکا قرار است روز جمعه ۱۱ ژوئن در وین آغاز شود. هدف از این مذاکرات بازگشت ایران و آمریکا به توافق اتمی برجام است.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »