بنياد مسيحي ايرانيان
new

نگرانی عمیق اتحادیه اروپا از فعالیت‌های اتمی ایران

اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای تصریح کرده که “عمیقا” از فعالیت‌های اتمی ایران و نیز تعلیق اجرای پروتکل الحاقی نگران است. در این بیانیه اما تاکید شده که اتحادیه به تلاش‌های دیپلماتیک برای بازگشت به برجام ادامه می‌دهد.
اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای که روز سه‌شنبه ۸ ژوئن منتشر شد تصریح کرده که کشورهای عضو عمیقا از تصمیم ایران برای به تعلیق درآوردن اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی در ۲۳ فوریه نگران هستند.
مجلس ایران طرحی را تصویب کرده که بر اساس آن در صورتی که تحریم‌ها تا مهلت مقرر شده برداشته نشوند، دولت موظف به توقف اجرای پروتکل الحاقی است. این مهلت برای بار دوم و تا ۲۴ ژوئن تمدید شده است.
پروتکل الحاقی امکان بازرسی سرزده ماموران آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از سایت‌های هسته‌ای ایران را فراهم می‌کند.
در بیانیه اتحادیه اروپا تصریح شده که ایران توضیحات جدیدی برای فعالیت‌هایش ارائه نکرده و آژانس قادر نیست به سایت‌های مخفی ایران در قالب پروتکل الحاقی دسترسی داشته باشد.
رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز دوشنبه، هفتم ژوئن (۱۷ خرداد) در نشست شورای حکام این نهاد وابسته به سازمان ملل گفت، از این بابت که جمهوری اسلامی مواد هسته‌ای را پنهان می‌کند “به شدت” نگران است.
گروسی تاکید کرد ایران همواره از ارائه توضیحات لازم درباره ذرات مواد اتمی یافت‌شده در سه مکان خودداری می‌کند و این اقدام باعث می‌شود، آژانس نتواند صلح‌آمیز بودن برنامه اتمی ایران را تایید کند.
اتحادیه اروپا مصرانه از ایران خواسته است تا تمام فعالیت‌هایی را که متناقض با برجام هستند متوقف کرده و به سرعت درباره فعالیت‌هایش شفاف‌سازی کند. همچنین به تمامی پرسش‌هایی که در چارچوب برجام و برای بازگشت به این توافق ضروری است پاسخ دهد.
اتحادیه اروپا تصریح کرده که بر “تعهد کامل” برای ادامه حمایت از توافق اتمی سال ۲۰۱۵ با ایران پابرجاست. در این بیانیه آمده است: «اتحادیه اروپا برای ادامه همکاری با جامعه جهانی به منظور حفظ این توافق مهم، استراتژیک و کلیدی برای رسیدن به ساختاری جهانی و عاری از سلاح اتمی مصر و مصمم است.»
این بیانیه یک روز پس از آن صادر شد که رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، رافائل گروسی از عدم پاسخگویی شفاف ایران در ارتباط با فعالیت‌های هسته‌ای در چهار مرکز هسته‌ای سخن گفته بود.
در گزارش آژانس آمده بود که جمهوری اسلامی ایران درباره منشاء آثار یافت‌شده اورانیوم در تورقوزآباد و همچنین در مرکزی در اصفهان به پرسش‌های آژانس پاسخ نداده است.
اتحادیه اروپا از تمامی کشورها خواسته تا از توافق اتمی با ایران در چارچوب قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل حمایت کنند. این اتحادیه تاکید کرد که به تلاش‌های دیپلماتیکش برای حفظ برجام ادامه خواهد داد.
در بیانیه اتحادیه اروپا آمده است: «ما از مذاکرات وین که در سطوح مختلف در حال انجام و چشم‌اندازی برای بازگشت ایران به برجام است، استقبال می‌کنیم.»
اتحادیه اروپا تاکید کرده بازگشت ایران به تعهدات برجامی‌اش و تایید آن منجر به برداشته شدن تحریم‌های مرتبط با برنامه اتمی این کشور خواهد شد.
ایران از سال ۲۰۱۹ یک سال پس از خروج دولت ترامپ از توافق اتمی، مرحله به مرحله تعهدات برجامی‌اش را کنار گذاشت. در آخرین گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی عنوان شده که ذخایر اورانیوم غنی شده ایران ۱۶ برابر حد مجاز تعیین شده در برجام است.
اتحادیه اروپا همچنین تاکید کرده که به تعهدات خودش در چارچوب برجام و برداشته شدن تحریم‌ها به طور کامل عمل کرده است.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »