بنياد مسيحي ايرانيان
new

نهاد بین‌المللی شواهد زیادی دال بر جنایت سیستماتیک در بوچا یافته است .

یک گروه تحقیقاتی مستقل با ماموریت از سوی سازمان امنیت و همکاری اروپا “شواهد قابل باوری” دال بر جنایات سیستماتیک در اوکراین یافته است. دادستان ارشد دیوان بین‌المللی کیفری می‌گوید، سراسر اوکراین “محل وقوع جرم” است.
بر اساس گزارش سازمان امنیت و همکاری اروپا (OSCE) شواهد بسیاری دال بر نقض شدید حقوق بشر توسط واحدهای نظامی روسیه از زمان ورود آن‌ها به خاک اوکراین مشاهده شده است.
در گزارش ۱۰۰ صفحه‌ای این سازمان که پیش از یافتن اجساد قربانیان غیرنظامی در بوچا تنظیم و تدوین شده، آمده است، اگرچه یک “ارزیابی با ذکر جزئیات” هنوز امکان‌پذیر نبوده است، اما کارشناسان مستقل سازمان امنیت و همکاری اروپا در تحقیقات خود در ماه مارس به یک رشته “شواهد آشکار” دست یافته‌اند.
کارشناسان این نهاد بین‌المللی که به اطلاعات منابع مختلف محلی، از جمله سازمان‌های غیردولتی، نهادهای تحقیقات قضایی و مسئولان دولتی اتکا کرده است، به حملات نیروهای ارتش روسیه به “بیمارستان‌ها، خانه‌های مسکونی، میراث فرهنگی، مدارس و نیز تأسیسات آب و برق” اشاره می‌کند که “پیامدهای فاجعه‌بار برای مردم غیرنظامی داشته است”.
گزارش سازمان امنیت و همکاری اروپا از “شواهد قابل باور” در مورد اعمال شکنجه و بدرفتاری و نیز کشتن و ربودن هدفمند غیرنظامیان سخن می‌گوید.
تیم تحقیقاتی این سازمان در مأموریت خود همچنین “نقض مقررات” از سوی نیروهای اوکراینی، به ویژه در مورد “رفتار با اسرای جنگی” را نیز تشخیص داده، اما گفته است که نقض موازین از جانب روسیه “از نظر نوع و گستردگی آن بسیار سنگین‌تر” بوده است.
دیوان بین‌المللی کیفری در مورد بوچا
در چارچوب تحقیقات در باره احتمال وقوع “جنایت جنگی” در اوکراین دادستان ارشد دیوان بین‌المللی کیفری، کریم خان، از بوچا دیدن کرد.
کریم خان به خبرنگاران گفت، سراسر اوکراین را می‌توان “محل وقوع جرم” نامید: «ما در اینجا هستیم، زیرا دلیلی برای این فرض داریم که جنایت‌هایی رخ داده‌اند که در حوزه قضایی دیوان کیفری است.»
این حقوقدان بریتانیایی افزود، مهم است بتوانیم “از میان فضای مه‌آلود جنگ عبور کنیم تا به حقیقت دست یابیم”.
کریم‌خان به تأکید گفت، مهم این است که این “تحقیقات به طور مستقل و بدون پیش‌داوری صورت گیرند”. به همین دلیل یک تیم پزشکی قانونی دیوان بین‌المللی کیفری در بوچا حضور دارد “تا بتوانیم با اطمینان خاطر بگویم که قادریم حقیقت را از تخیل تمیز دهیم”.
واکنش کرملین به اظهارات بایدن
جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا عصر سه‌شنبه ۱۲ آوریل (۲۳ فروردین) با اشاره به اوضاع اوکراین و شواهد در حال افزایش درباره جنایات نیروهای روسیه در اوکراین، پوتین را به “نسل‌کشی” متهم کرد.
او گفت: «شواهد در حال افزایش است. اوضاع با هفته پیش فرق کرده است. دائما شواهد بیشتری از کارهای وحشتناکی که روس‌ها علیه اوکراینی‌ها انجام داده‌اند، آشکار می‌شود.»
بایدن با اشاره به این که در نهایت باید حقوقدانان در سطح بین‌المللی بررسی کنند و نظر دهند که آیا “نسل‌کشی” انجام شده یا نه، گفت: «اما از نظر من چنین اتفاقی افتاده است.»
کاخ کرملین اتهام رئیس‌جمهوری آمریکا مبنی بر “نسل‌کشی” در اوکراین توسط ارتش روسیه را رد کرد.
دمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین در رابطه با اظهارات بایدن گفت: «ما به طور قطع نظر دیگری داریم و مخدوش کردن وضعیت به این شیوه را غیر قابل قبول می‌دانیم.»
در این میان اتحادیه اروپا اعلام کرده است که ۵۰۰ میلیون یورو به کمک‌های نظامی مشترک خود افزوده و آن را به ۱،۵ میلیارد یورو رسانده است. آمریکا و بریتانیا نیز ارسال تسلیحات خود به اوکراین را گسترش داده‌اند.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »