بنياد مسيحي ايرانيان
new

نماینده ویژه سازمان ملل: جلوی جنگ داخلی در میانمار را بگیرید

نماینده ویژه سازمان ملل در امور میانمار با توجه به تشدید سرکوب معترضان توسط دولت نظامی این کشور در مورد بروز جنگ داخلی و به‌راه‌افتادن “حمام خون” هشدار داد. تا کنون صدها نفر جان خود را در این خشونت‌ها از دست داده‌اند.
نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور میانمار در نشست اضطراری این سازمان با اشاره به شدت گرفتن سرکوب معترضان ضددولتی میانمار توسط نظامیان حاکم بر این کشور از شورای امنیت خواست، از بروز “فاجعه در قلب آسیا” جلوگیری کند.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، کریستینه شرینر بورگنر روز چهارشنبه ۳۱ مارس (۱۱ فروردین) در این نشست خواستار “انتقال دموکراتیک” قدرت در میانمار شد و در عین حال اعمال تحریم علیه این کشور را رد کرد.
او بروز جنگ داخلی و به راه افتادن “حمام خون” در میانمار را محتمل دانست و خواستار جلوگیری از چنین “فاجعه‌ای” شد.
بورگنر گفت که همچنان پذیرای گفت‌وگو با دولت برآمده از کودتای نظامی در میانمار است. او افزود: «اگر ما فقط منتظر آماده شدن آنها برای گفت‌وگو بمانیم وضع فقط بدتر خواهد شد و در آینده‌‌ای نزدیک حمام خون به راه خواهد افتاد.»
بورگنر از شورای امنیت خواست، از همه ابزارهای موجود برای نجات میانمار از این وضعیت استفاده کند.
از وقوع کودتای نظامی میانمار در اول فوریه تا کنون اعتراضات گسترده‌ای این کشور را در بر گرفته است. نیروهای امنیتی با خشونت هر چه تمام‌تر با معترضان برخورد کرده و از گاز اشک‌آور، گلوله‌های پلاستیکی و واقعی علیه آن‌ها استفاده می‌کنند.
فعالان حقوق بشری می‌گویند، بیش از ۵۳۵ نفر جان خود را در این خشونت‌ها از دست داده‌اند.
طبق اعلام سازمان ملل شنبه گذشته (۲۷ مارس)، در خونین‌ترین روز اعتراضات میانمار حداقل ۱۰۷ نفر، از جمله هفت کودک کشته شدند.
کریستینه شرینر بورگنر، نماینده ویژه سازمان ملل در امور میانمار
شورای امنیت سازمان ملل در نیویورک روز چهارشنبه نشستی اضطراری برای بررسی خشونت‌های اخیر علیه اعتراضات مسالمت‌آمیز میانمار برگزار کرد. به گفته محافل دیپلماتیک، این نشست به خواست بریتانیا پشت درهای بسته برگزار شد.
در این نشست ژانگ جون، سفیر چین در سازمان ملل ابراز امیدواری کرد که میانمار هر چه زودتر به مسیر صلح‌، ثبات و نظم متکی بر قانون اساسی بازگردد و انتقال دموکراتیک قدرت را امکان‌پذیر کند.
او ضمن ابراز مخالفت با تحریم‌ علیه این کشور تصریح کرد: «فشار یک‌طرفه و درخواست تحریم تنش‌ها را بدتر خواهد کرد.» ژانگ جون افزود، در صورتی که میانمار در ناآرامی‌ها غرق شود این برای “کل کشور و منطقه فاجعه‌آمیز خواهد بود”.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »