بنياد مسيحي ايرانيان
new

نماد ماهـی در مسیحیت

 

نماد ماهـی در مسیحیت

نماد ماهـی، از همـان روزهـای اول پیـدایش مسـیحیت، نماد مسیحیت بوده ‌است
ماهی در مسیحیت، نماد یا سمبل فراوانی و ایمان داری میباشد. در انجیل هم نیز از ماهی و چند تن از شاگردان عیسی مسیح که ماهیگیر بودند به صراحت توضیح داده شده ، نماد یا سمبل ماهی ، که عبارت است از دو خط سادۀ منحنی، در طول چند قرن اول بعد از میلاد به عنوان نماد محرمانه توسط مسیحیان مورد استفاده قرار میگرفت. زمانیکه کلیسا توسط رومی ها مورد آزار و اذیت قرار داشت ، مسیحیان به طور آشکار نمی توانستند خود را مسیحی اعلام نمایند چون باعث آزار، اذیت و حتی مرگ آنها میگردید. وقتی دو تن مسیحی با هم ملاقات میداشتند، یکی از آنها خط منحنی بر روی زمین میکشید و اگر فرد دیگر نیز مسیحی میبود و از این سمبل اطلاع میداشت نیم دیگر خط را تکمیل میکرد. نماد ماهی مسیحی که علامتی برای اماکن امن و بیخطر، مثل خانه یا کسب و کاری که متعلق به یک مسیحی میبود ، شناخته میشد و می توانست مشکلات روزانۀ مسیحیان را در کشور های که آنها مورد آزار و اذیت قرار میگرفتند ، حل نماید که در حال حاضر نیز در بعضی از کشور ها مورد استفاده قرار میگیرد.
مسیحیان، ماهی را نماد رستگاری، بشارت مسیحیت و هم‌چنین عروج عیسی می‌دانند؛ گاهی از رسولان مسیح به عنوان «ماهیگیران انسان» یاد می‌شود.
حروفی که در زبان یونانی واژۀ ماهی را تشکیل می‌دهند، می‌توانند به مخفف عبارت «عیسی مسیح پسر خدا و ناجی» تعبیر شوند.

به‌هواداران مسیحیت لقب «پیسیکولی» داده بودند که در لاتین به‌معنای ماهی است.
ICHTHUS و در یونانی ΙΧΘΥΣ معنای آن میشود ماهی و بر زیر دیوار شهر قدیمی روم حک شده که هر حرف نمایندۀ یک کلمه میباشد

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »