بنياد مسيحي ايرانيان
new

“نقش سپاه قدس” در بمب‌گذاری در نزدیکی سفارت اسرائیل در دهلی نو

محل بمب‌گذاری در نزدیکی سفارت اسرائیل در هند

سازمان‌های اطلاعاتی هند از ارتباط ماجرای بمب‌گذاری در نزدیکی سفارت اسرائیل در دهلی نو با سپاه قدس خبر داده‌اند. گفته شده که عاملان با صحنه‌آرایی بر آن بوده‌اند مسئولیت این حمله را بر دوش “دولت اسلامی” (داعش) بیاندازند.
انتشار یک گزارش جنجالی از سوی روزنامه “هندوستان‌تایمز”؛ سایت این روزنامه روز هشتم مارس (۱۸ اسفند) مقاله‌ای را به نقل از محافل اطلاعاتی هند درباره مسئولیت بمب‌گذاری روز ۲۹ ژانویه در نزدیکی سفارت اسرائیل در دهلی نو منتشر کرده است.
تحقیقات آژانس‌های مقابله با تروریسم هند از محل وقوع انفجار روز ۲۹ ژانویه نشان می‌دهد که بمب کارسازی‌شده برخلاف تصور نخست، بمب آتش‌زا نبوده، بلکه در آن از پینترنیت (ترکیبی از اسید نیتریک، اسید سولفوریک و پنتا اریتیریتول) یا از آنفو (ترکیب نیترات آمونیوم با بنزین) استفاده شده است. برای انفجار این بمب نیز از یک چاشنی الکتریکی استفاده شده است.
نقش سپاه قدس
این روزنامه می‌نویسد که تحقیقات اکنون نشان داده که “سرنخ این ماجرا در دست سپاه قدس بوده است”. پیش از آن گفته شده بود که مسئولیت این حمله با گروهی به نام “جیش الهند” است.
در گزارش “هندوستان‌تایمز” آمده است که سپاه قدس از طریق یک گروه شیعه وابسته به خود در هند این حمله را انجام داده است.
در این گزارش آمده است که عاملان پس از انجام این حمله با صحنه‌آرایی بر آن بوده‌اند تا مسئولیت آن را بر دوش “دولت اسلامی” (داعش) بگذارند. اما آژانس‌های اطلاعاتی و ضد ترور هند در جریان تحقیقات خود به این نتیجه رسیده‌اند که “سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در این عملیات نقش داشته است”.
گفته می‌شود که انتخاب بمب و میزان مواد منفجره آن به حدی بوده که همچون یک اخطار عمل کرده و به کسی آسیبی وارد نسازد. شیشه‌های سه خودروی پارک شده در نزدیکی محل انفجار آسیب دیده‌اند.
“هندوستان‌تایمز” نوشته است که ایران با این اقدام نمی‌خواسته است به مناسبات خود با کشور هند آسیب وارد سازد. یکی از کارشناسان امور مقابله با تروریسم که نخواست هویتش فاش شود، اعلام کرده که مقامات هند در حال حاضر اقدام به تحقیق پیرامون ارتباط عاملان این حمله و ایران کرده‌اند.
از سوی دیگر سازمان‌های اطلاعات هند اقدام به تحقیق پیرامون نامه‌ای کرده‌اند که خطاب به سفیر اسرائیل در هند کرده‌اند. سازمان اطلاعات اسرائیل، موساد، نیز با سازمان‌های اطلاعاتی هند در این زمینه همکاری می‌کند.
“هندوستان‌تایمز” در ادامه گزارش نوشته است که “سبک نگارش و املای کلمات و اسامی حکایت از آن دارد که نامه توسط یک ایرانی نوشته شده و احتمالا از مجاری دیپلماتیک به دست عاملان این حمله رسیده است”.
در این نامه سفیر اسرائیل فردی تروریست خطاب شده و آمده است که این حمله به انتقام حمله پهپادی آمریکا به خودروی حامل قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس و همچنین کشتن محسن فخری‌زاده، کارشناس هسته‌ای ایران صورت گرفته است.
این روزنامه در ادامه گزارش خود نوشته است که هند برای حفظ امنیت سفیر اسرائیل اقدامات گسترده‌ای را در همراهی با موساد اجرا می‌کند. همچنین گفته شده است که هند کار تحقیق پیرامون این حمله تروریستی را با جدیت تمام دنبال خواهد کرد.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »