بنياد مسيحي ايرانيان
new

نصرالله از توافق با ایران بر سر سومین محموله سوخت خبر داد

رهبر حزب‌الله لبنان از توافق با ایران برای ارسال سومین محموله سوخت به کشورش خبر داد و گفت در روزهای آتی ثابت می‌شود تردیدها در این زمینه نادرست هستند. معامله با تهران می‌تواند اقتصاد نحیف لبنان را با خطر تحریم روبرو کند.
اقتصاد لبنان از دو سال قبل در حال فروپاشی است و کمبود سوخت، آب و برق در این کشور از مرحله بحران عبور کرده است. ایران که مناسبات تنگاتنگی با حزب‌الله دارد، برای تامین سوخت مورد نیاز لبنان اعلام آمادگی کرده و این در حالی است که صنعت نفت جمهوری اسلامی تحت تحریم‌های بین‌المللی قرار دارد.
حسن نصرالله، رهبر حزب‌الله لبنان، شامگاه جمعه (۵ شهریور) در نطقی تلویزیونی، از توافق برای بارگیری سومین نفتکش خبر داد و گفت: «در روزهای آتی به کسانی که نسبت به رسیدن این محموله‌ ها شک دارند، نشان می‌دهیم که در اشتباه هستند.»
نصرالله پیشتر نیز از در راه بودن محموله‌های گازوییل ایران خبر داده بود. مشخص نیست این گازوئیل‌ها چگونه به دست حزب‌الله رسیده یا خواهند رسید.
جناح‌ ها و جریان‌های مخالف حزب‌الله در لبنان هشدار داده‌اند که دریافت سوخت از ایران می‌تواند به پیامدهای وخیمی منجر شود و اقتصاد نحیف و بیمار این کشور را در معرض خطر تحریم قرار دهد.
در همین زمینه، نجیب میقاتی، نخست‌وزیر لبنان در مصاحبه با شبکه تلویزیونی “الحدث” در عربستان تاکید کرد که با هر گونه اقدام مغایر با منافع کشورش مخالف است. میقاتی در عین حال از منتقدان تامین سوخت از ایران خواست راهی بیابند که نیازی به توسل به این قبیل حمایت‌ها نباشد.
نصرالله قبلا از دولت لبنان انتقاد کرده که تحت نفوذ آمریکا پیشنهاد کمک و صدور سوخت از سوی جمهوری اسلامی ایران را نادیده گرفته است.
رهبر حزب‌الله آمریکا را مسبب “محاصره اقتصادی” لبنان خوانده و گفته که کشورش از پیامدهای “قانون سزار” علیه سوریه آسیب دیده است. او در نطق تلویزیونی خود خطاب به آمریکا گفت: «… لبنان را از تحریم سزار معاف کنید. اسنثنائا بگذارید بنزین و گازوییل از ایران به دست ما برسد.»
قانون سزار که از سوی دونالد ترامپ امضا شده و از ژوئن ۲۰۲۰ به اجرا در آمده، هر دولت‌، گروه‌، شرکت‌ و شخصی را که مستقیم یا غیرمستقیم به دولت سوریه کمک مالی یا نظامی یا لجستیکی کند، شامل تحریم می‌داند. کمک‌های لجستیکی در برگیرنده چهار حوزه نفت، گاز، هواپیماهای نظامی و ساخت و ساز و مهندسی می‌شوند. شبه‌نظامیان تحت حمایت روسیه و ایران در سوریه نیز شامل عواقب این قانون هستند.
ایالات متحده آمریکا اخیرا گفته که با کمک مصر و اردن برای رفع بحران کمبود سوخت در لبنان اقدام خواهد کرد. نصرالله این اعلام را “وعده‌های توخالی” نامیده و در عین حال گفته است: «اگر این وعده‌ها عملی شوند، ما هیچ مشکلی با آن نداریم.»
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »