بنياد مسيحي ايرانيان
new

نشست گروه هفت: بخشی از واکسن خود را به کشورهای فقیر می‌دهیم

کشورهای گروه هفت تصمیم گرفتند به “کوواکس” برنامه جهانی تقسیم واکسن کمک مالی کنند. قرار است آلمان یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون یورو و آمریکا چهار میلیارد دلار به کوواکس کمک کنند.

گروه هفت (G7)، متشکل از هفت قدرت اقتصادی جهان (آمریکا، کانادا، آلمان، فرانسه، ایتالیا، ژاپن و بریتانیا) تصمیم گرفت، در مبارزه علیه کرونا در سطح جهان به تقسیم عادلانه واکسن کرونا به کشورهای کم‌درآمد کمک کند.

در نشست گروه هفت در روز جمعه اول اسفند (۱۹ فوریه) آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه و جو بایدن رئیس جمهور آمریکا شرکت کردند. نشست مجازی سران گروه هفت به میزبانی بریتانیا برگزار شد.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان اعلام کرد آلمان یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون یورو به کوواکس کمک خواهد کرد.

جو بایدن، رئیس جمهور جدید آمریکا نیز گفته است کشورش تا چهار میلیارد دلار به برنامه جهانی تقسیم واکسن (کوواکس) کمک خواهد کرد.

کاخ سفید اعلام کرد پاندمی کرونا نشان داده است که هیچ کشوری در جهان قادر نیست به تنهایی از عهده بیماری کرونا برآید. بایدن گفته است همه کشورهای جهان باید در شرایطی باشند که بتوانند در شناسایی و مقابله با کرونا اقدام کنند.

آمریکا همچنین اعلام کرد در وهله نخست دو میلیارد دلار به کوواکس کمک خواهد کرد و دو میلیارد دلار دیگر نیز در دو سال آینده به صندوق کوواکس واریز خواهد شد. ایالات متحده برای کمک دو میلیارد دلاری خود در دوسال آینده اما شرط گذشته است که این کمک در صورت عملی شدن وعده دیگر کشورها در حمایت مالی از کوواکس انجام خواهد گرفت.

خبرگزاری آلمان همچنین گزارش داده است که اتحادیه اروپا نیز ۵۰۰ میلیون یورو به کوواکس کمک مالی خواهد کرد.

کوواکس و احتکار واکسن کرونا

سازمان جهانی بهداشت مدتی پیش سازوکاری موسوم به “کوواکس” (covax) برای توزیع عادلانه واکسن کرونا راه انداخت که کشورهای مختلف می‌توانستند با عضویت در آن و پیش‌پرداخت بخشی از هزینه‌ها وارد فهرست خریداران شوند.

امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه از کشورهای صنعتی پیشرفته خواست تا چهار درصد از مقدار واکسنی را که در اختیار دارند به کشورهای در حال توسعه ارسال کنند.

سازمان بهداشت جهانی از این پیشنهاد استقبال کرده است.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »