بنياد مسيحي ايرانيان
new

“نسل‌کشی فرهنگی”؛ کشف یک گور دسته‌جمعی دیگر در کانادا

چند هفته پس از کشف بقایای اجساد ۲۱۵ کودک بومی در کانادا، حالا دوباره کشف گورهای متعدد دیگر از این کودکان در نزدیکی شبانه‌روزی دیگری متعلق به کلیسا خبرساز شده است. دولت کلیسا را برای قبول مسئولیت زیر فشار قرار گذاشته است.
در منطقه‌ای در استان ساسکاچوان کانادا در نزدیکی یکی از مدارس شبانه‌روزی کاتولیک برای کودکان بومی، دوباره صدها گور بی‌نام و نشان کشف شده است. فدراسیون جوامع بومی مستقل کانادا روز چهارشنبه (۲۳ ژوئیه) با اعلام این خبر و اشاره به اجسادی که هیچ کجا ثبت نشده‌اند، گفته است که کشف این شمار از گورهای بی‌نشان و هویت تاکنون سابقه نداشته است. حفاری‌ها در استان ساسکاچوان در غرب کانادا انجام شده است. احتمال می‌رود که بسیاری اجساد دفن شده، اجساد کودکان باشد.
هنوز جزئیات بیشتری در مورد این کشف منتشر نشده است.
کشف بقایای اجساد ۲۱۵ کودک
در روزهای پایانی ماه مه امسال در محوطه‌ای که پیش‌تر مدرسه‌ای شبانه‌روزی متعلق به کلیسای کاتولیک بود بقایای اجساد ۲۱۵ کودک بومی پیدا شد.
این مدرسه متعلق به کلیسای کاتولیک در نزدیکی شهر کوچک کملوپس استان بریتیش کلمبیا واقع شده بود. این کشف و انتشار اخبار مربوط به آن سراسر کانادا را در بهت فروبرد. کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل متحد خواستار توضیح جامع و روشن ساختن ابعاد و زمینه‌های این فاجعه شدند. مدرسه شبانه‌روزی کملوپس ۱۸۹۰ توسط کلیسای کاتولیک تأسیس و در سال ۱۹۷۸ تعطیل شد.
جدا کردن کودکان بومی از خانواده‌هایشان
در کانادا از سال ۱۸۷۴ تقریبا ۱۵۰ هزار کودک از بومیان کانادا را از خانواده‌ و فرهنگشان جدا و به شبانه‌روزی‌های تحت سرپرستی کلیسا سپرده‌ند تا آنها را وادار به تطابق و همگرایی با جامعه اکثریت سفیدپوست کنند.
بسیاری از آنها در این اقامتگاه‌ها مورد بدرفتاری یا سوء‌استفاده جنسی قرار گرفتند. برپایه اطلاعات منتشر شده در مورد سرنوشت این کودکان، دست کم ۳۲۰۰ تن از این کودکان در طول اقامت در این شبانه‌روزی‌ها جان سپردند که بیشتر مرگ و میرها بر اثر ابتلا به سل بوده است.
پس از کشف گورهای کودکان بومی کملوپس در سراسر کانادا از جمله در منطقه‌ای به نام ماریول حفاری‌های گسترده‌ای در محوطه و نزدیک مدارس شبانه‌روزی پیشین برای کودکان بومی با حمایت دستگاه‌های دولتی کلید خورد.
در ماریول از سال ۱۸۹۹ تا ۱۹۹۷ یک شبانه‌روزی کاتولیک برای کودکان بومی برپا بود. دو سال بعد یعنی در سال ۹۹ آن را خراب کردند و به جای آن یک مدرسه روزانه معمولی بنا شد.
بسیاری از جوامع بومی شبانه‌‌روزی‌هایی را که در زندگی چندین نسل در کانادا نقش اساسی داشته‌اند مسئول مشکلات اجتماعی مانند اعتیاد به الکل، خشونت خانگی و نرخ بالای خودکشی می‌دانند.
اوتاوا در سال ۲۰۰۸ به طور رسمی از بازماندگان کسانی که در این شبانه‌روزی‌ها به سر برده بودند عذرخواهی کرد. یک کمیته تحقیق و تفحص در سال ۲۰۱۵ گفت که آنها قربانیان “نسل‌کشی فرهنگی” بودند.
“واتیکانعذرخواهی نکرده است”
پیشتر نخست‌وزیر کانادا از کلیسای کاتولیک درخواست کرده بود تا مسئولیت خود را در قبال شبانه‌روزی که بقایای ۲۱۵ کودک بومی در آنجا کشف شده، بپذیرد. جاستین ترودو هم خواستار عمومی ساختن اسناد و مدارک مربوط به این مدرسه شبانه روزی از سوی کلیسا شده بود و تهدید کرده بود که در صورت عدم واکنش کلیسا، دولت کانادا این مسئله را از نظر حقوقی پیگیری خواهد کرد.
کلیسای کاتولیک تاکنون به گفته مقامات کانادا نه عذرخواهی کرده و نه واکنشی نسبت به این اخبار نشان داده است.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »