بنياد مسيحي ايرانيان
new

نرگس محمدی به همراه یک فعال مدنی سعودی نامزد دریافت جایزه صلح نوبل شد

دو نماینده پارلمان نروژ، نرگس محمدی فعال حقوق بشر را به همراه لُجین الهذلول فعال حقوق بشر عربستانی نامزد دریافت جایزه صلح نوبل کردند.
کاری اندرسن و کاری الیزابت کاسکی با اشاره به فعالیت‌های این دو زن عنوان کردند که «اعطای جایزه صلح نوبل به آنها نشان خواهد داد که تأکید بر احترام به حقوق زنان فراتر از خط‌کشی‌های دینی و سیاسی است که خاورمیانه را از هم جدا کرده است».
این نمایندگان در بیانیه‌ای که نسخه‌ای از آن برای رادیو فردا ارسال شده است، نوشته‌اند: «احترام به حقوق انسانی زنان در غیاب تبعیض جنسیت محور، پایه‌های توسعه صلح‌آمیز در جامعه هر کشوری است. و حال در منطقه‌ای مملو از خشونت و تنش، مانند خاورمیانه، مشارکت زنان در سطحی برابر با مردان به کاهش تنش کمک می‌کند.»
آنها در ادامه بیانیه خود یادآور شده‌اند: «اهدای جایزه نوبل صلح به زنانی در هر دو سوی تیزترین خط تنش در خاورمیانه، ایران و عربستان سعودی، به معنای به رسمیت شناختن این پایه و اساس برای همزیستی مسالمت‌آمیز خواهد بود، و این زنان در هر دو کشور با پافشاری بر اینکه باید همه جمعیت کشورشان از آزادی و حق مشارکت بهره‌مند باشند، این پایه و اساس را می‌سازند». ‎‎
نرگس محمدی مهر ماه گذشته از زندان آزاد شد. او سخنگو و نایب رئیس کانون مدافعان حقوق بشر در ایران است که پیشتر با اتهاماتی چون فعالیت تبلیغی علیه نظام و تشکیل کارزار لغو اعدام به تحمل ۱۶ سال حبس محکوم شده بود.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »