بنياد مسيحي ايرانيان
new

ند پرایس: میزبانی ایران از گفت‌وگوهای بین افغانی می‌تواند سازنده باشد؛

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت این که ایران میزبانی طرف‌های افغان برای مذاکره را بر عهده گرفته می‌تواند مثبت باشد. او تاکید کرد که همسایگان افغانستان باید نقشی سازنده در برقراری صلح در این کشور ایفا کنند.
ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده آمریکا روز چهارشنبه ۷ ژوئیه در یک کنفرانس خبری به پرسش‌های خبرنگاران درباره افغانستان و نقش ایران در آنجا پاسخ داد.
پرایس در پاسخ به پرسشی درباره دیدار طالبان با مقامات جمهوری اسلامی در تهران گفت که این کشور همواره بر نقش کلیدی همسایگان افغانستان در برقراری صلح پایدار در این کشور تاکید کرده است.
او گفت: «آنها [همسایگان افغانستان] باید از نفوذشان در مسیری مثبت، سازنده، پیش‌برنده به سوی صلح و به نفع مردم افغانستان استفاده کنند. ما مید‌انیم که اتفاق نظر منطقه‌ای و حمایت از گفت و گوهای بین افغانی برای رسیدن به یک صلح پایدار در افغانستان اهمیت دارد.»
روز چهارشنبه ۷ ژوئیه اجلاس گفت وگوهای بین افغانی در تهران با حضور سران طالبان و نمایندگان دولت افغانستان آغاز شد.
ادامه گفت‌وگوهای قطر
سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده در پاسخ به پرسشی درباره نگرانی مردم افغانستان از قدرت گرفتن طالبان و حمله این گروه افراطی به بادغیس و اینکه آیا این اقدامات طالبان نقض توافق امضاشده بین دولت ترامپ و این گروه در دوحه نیست، تاکید کرد که استفاده از خشونت برای رسیدن به قدرت در افغانستان به هیچ وجه پذیرفتنی نیست.
پرایس تصریح کرد دولتی که با استفاده از زور و خشونت در افغانستان به قدرت برسد از هیچ گونه حمایت بین‌المللی برخوردار نخواهد بود و حمایت مردم افغانستان را نیز با خود نخواهد داشت.
او درباره مذاکرات قطر گفت: «ایالات متحده از مذاکراتی که در حال حاضر در قطر جریان دارد حمایت می‌کند. طرفین همچنان با یکدیگر ملاقات و گفت و گو می‌کنند تا به یک راه حل درست و همیشگی و یک آتش‌بس کامل دست پیدا کنند تا این خشونت بالاخره به پایان برسد.»
یک خبرنگار از ند پرایس پرسید که آیا مذاکرات قطر همچنان در جریان است، چرا که او فکر می‌کرده این مذاکرات به تعویق افتاده است.
سخنگوی وزارت خارجه تاکید کرد که مذاکرات در قطر جریان دارد و طرفین با یکدیگر ملاقات می‌کنند. او از نقش قطر در میزبانی این مذاکرات تقدیر کرد و گفت ایالات متحده از اینکه ترکیه، قطر یا هر کشور دیگری بخواهد میزبان این گفت‌وگوها باشد، استقبال می‌کند.
او اما از ارائه جزییات درباره این گفت‌وگوها خودداری کرد و گفت تنها می‌داند که این مذاکرات در جریان است.
نقش ایران
خبرنگار دیگری با اشاره به همکاری ایران و آمریکا پس از حمله ۱۱ سپتامبر برای مبارزه با القاعده در افغانستان این پرسش را مطرح کرد که آیا امکان همکاری مجدد میان ایران و آمریکا درباره افغانستان وجود دارد و آیا او امیدوار است که ایران در آینده نقش مثبتی در افغانستان ایفا کند.
ند پرایس در پاسخ گفت که مایل نیست از تعبیر “امیدواری” یا در مقابل “بدبینی” استفاده کند. او گفت: «می‌خواهم بگویم که ما آگاهیم که همسایگان افغانستان در برقراری صلح مناسب و همیشگی در این کشور نقش بسیار مهم و تعیین‌کننده‌ای دارند. کاری که ایران در حال انجام آن است، یعنی میزبانی طرف‌های افغان برای گفت و گو ممکن است سازنده باشد. ما در این باره با ایران صحبت نکرده‌ایم اما همواره تاکید کرده‌ایم که همسایگان افغانستان باید نقشی پرمسئولیت و سازنده ایفا کنند.»
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا تاکید کرد که در صورت برقراری یک آتش‌بس همه جانبه، “این آتش‌بس باید مورد حمایت همسایگان افغانستان قرار بگیرد و ما امیدواریم که این مسئولیت پذیری را ببینیم”.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »