بنياد مسيحي ايرانيان
new

نتیجه یک تحقیق؛ افزایش خطر سکته قلبی هنگام تماشای فوتبال

تماشای فوتبال از محبوب‌ترین سرگرمی‌ها به شمار می‌رود. اما تماشای بازی‌های هیجا‌ن‌انگیز فوتبال با حرص و جوش، نگرانی و اضطراب می‌تواند منجر به افزایش خطر سکته قلبی شود.

میزان وقوع سکته قلبی در هنگام تماشای بازی‌های فوتبال در تورنمنت‌های مهم در جهان، مانند جام جهانی و جام ملت‌های اروپا، در بین طرفداران تیم‌ها اغلب بالاتر از حد عادی این اتفاق درمیان این قشر از مردم در ایام دیگر سال است. این تشخیص با پژوهش‌های گسترده علمی به دست آمده است.

از دیدگاه علمی و پزشکی، هیجان بالا و احساساتی‌شدن در هنگام تماشای بازی فوتبال، باعث افزایش احتمال سکته قلبی می‌شود. این نتیجه تحقیقات اخیر مرکز قلب و عروق در دانشکده و کلینک پزشکی شهر ماینتس آلمان است که در همکاری با دانشکده پزشکی-ورزشی دانشگاه شهر هایدل‌برگ در آلمان، به دست آمده است.

دانشمندان فعال در این پژوهش، آمار رسمی و منتشرشده از سوی اداره آمار فدرال آلمان پیرامون مراجعه به بیمارستان در پی وقوع سکته قلبی را در چندین مقطع متفاوت زمانی، زیر ذره‌بین بردند.

پژوهشگران طبق جمع‌آوری و تحلیل این آمار به این نتیجه رسیدند که میزان بروز سکته قلبی در دوران مسابقات جام جهانی فوتبال ۲۰۱۴ از اواسط ماه ژوئن تا اواسط ماه ژوئیه، نزدیک به ۴ درصد بالاتر از میزان سکته قلبی در بازه زمانی مشابه در سال ۲۰۱۵ بوده است.

نکته جالب دیگر این است که در طول یک ماه پس از پایان مسابقات فوتبال جام جهانی نیز میزان آمار سکته قلبی، دوباره بیش از ۵ درصد کاهش یافته است.

توماس ماینرتس، پزشک متخصص قلب و عضو شورای علمی “بنیاد قلب آلمان” در این زمینه می گوید: «تماشای فوتبال بدون شک باعث ایجاد استرس برای قلب انسان می‌شود.»

این پزشک همچنین اشاره می‌کند: «نگرانی تماشاگر در تماشای بازی‌های هیجان‌انگیز باعث ترشح هورمون‌های استرس در بدن و بدینوسیله افزایش ضربان قلب و همچنین فشار خون می‌شود. به این خاطر، رسیدن خون به قلب با اختلال روبرو می‌شود. پیامد آن نیز افزایش احتمال وقوع سکته قلبی است.»

توماس ماینرتس در مورد تغذیه و نوشیدن در هنگام بازی فوتبال به هواداران توصیه می‌کند: «از خوردن غذای زیاد در چارچوب تماشای بازی فوتبال بایستی پرهیز کرد، چون تمرکز جریان خون برای هضم غذا به دل و روده منتقل می‌شود و قسمت قلب را در بدن کمتر پوشش می‌دهد. همچنین میزان نوشیدن مشروبات الکی نیز بایستی پائین باشد. از استعمال دخانیات نیز بایستی کاملا صرف‌نظر شود. همچنین بهتر است تماشاگر در تحرک باشد، به جای نشستن.»

تماشای دیدارهای فوتبال جام ملت‌های اروپا نیز از این قاعده‌های علمی مستثنا نخواهد بود. پژوهشگران در این مطالعه علمی، آمار رسمی میزان وقوع حادثه‌های قلبی و بیماری‌های ناشی از تماشای پُراضطراب بازی‌های فوتبال جام ملت‌های اروپا ۲۰۲۱ را در سال بعد مورد بررسی قرار خواهند داد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »