بنياد مسيحي ايرانيان
new

نتایج نگران‌کننده یک پژوهش درباره آلودگی هوای شهرهای اروپا

آژانس محیط زیست اتحادیه اروپا در یک پژوهش دوساله به این نتیجه رسیده که فقط هوای ۱۲۷ شهر اروپایی کیفیت قابل قبولی دارند. این آژانس وضعیت هوای ۳۲۳ شهر اروپایی را از نظر میزان ریزگردها و دیگر آلاینده‌ها سنجیده است.

آژانس اروپایی محیط زیست مستقر در کپنهاگ در یک دوره دو ساله داده‌های لازم از شهرهای بزرگ سرتاسر اروپا را گردآوری کرده تا کیفیت وضع هوای آنها را ارزیابی کند.

برای این منظور ۳۲۳ شهر با جمعیت بیش از ۵۰ هزار نفر شاخص‌های مربوط به وضعیت هوا را در اختیار آژانس اروپایی محیط زیست قرار دادند؛ از تروندهایم، بزرگ‌ترین شهر کنار دریای نروژ تا فونشال، مرکز جزیره پرتغالی مادیرا در شمال اقیانوس اطلس.

“تااگس‌شاو”، وب‌سایت کانال یک تلویزیون آلمان روز پنج‌شنبه ۲۷ خرداد (۱۷ ژوئن) با انتشار خلاصه‌ای از نتایج این پژوهش دوساله نوشت از یک طرف روند رو به بهبود کیفیت هوای شهرهای اروپایی که از سال‌های پیش آغاز شده ادامه دارد، از طرف دیگر تعداد شهرهای درگیر با آلودگی شدید هوا کم نیستند.

در بسیاری از شهرها، به خصوص مناطقی که صنایع سنگین در آن وجود دارند میزان ریزگردها و ازون در هوا بسیار بالاست و آلودگی هوا سلامت شهروندان را تهدید می‌کند.

شش شهر با آلوده‌ترین و پاک‌ترین هوا

بر پایه بررسی‌هایی که در دو سال گذشته انجام شده، در این بازه زمانی شهرهای اومئو در سوئد، تامپره در فنلاند و فونشال در پرتغال دارای پاک‌ترین هوا بوده‌اند.

در این مدت شهرهای نووی سونج در جنوب لهستان، کرمونا در شمال ایتالیا و اسلاونسکی برد در کرواسی دارای آلوده‌ترین هوا در بین شهرهای اروپایی ارزیابی شده‌اند.

در مجموع از میان بیش از ۳۰۰ شهری که وضعیت آنها بررسی شده فقط هوای ۱۲۷ شهر “خوب” ارزیابی شده است. مطابق شاخص‌های تعریف شده سازمان بهداشت جهانی این شرایطی است که میزان ذرات معلق در هوا کمتر از ۱۰ میکرو گرم در هر مترمکعب باشد.

از نظر کیفیت هوا تقریبا تمام شهرهای بزرگ آلمان در قیاس با دیگر شهرهای اروپایی در ردیف‌های میانی قرار می‌گیرند و در عین حال در اغلب آنها میزان آلودگی هوا بیشتر از شاخص تعریف شده سازمان بهداشت جهانی است.

برلین و فرانکفورت، شهرهایی با آلوده‌ترین هوا در آلمان

در میان شهرهای آلمان گوتینگن، فرایبورگ و دارمشتات به نسبت هوای پاک‌تری دارند و کلان‌شهرهایی مانند برلین، فرانکفورت و اسن در دو سال گذشته هوایی به مراتب الوده‌تر داشته‌اند.

آژانس محیط زیست برای پژوهش خود از داده‌‌های ۴۰۰ ایستگاه سنجش کیفیت هوا در شهرهای مختلف اروپایی استفاده کرده است.

بررسی‌های آژانس تائید می‌کنند که تولید انرژی، فعالیت‌های کشاورزی، وسائل نقلیه و صنایع بیشترین عامل تولید ریزگردها هستند و به همین دلیل مناطق که تراکم این فعالیت‌ها در آنها بیشتر است هوای آلوده‌تری دارند.

آلودگی هوا، تهدیدکننده اصلی سلامت شهروندان

آلودگی هوا همچنان بزرگ‌ترین تهدیدکننده سلامت شهروندان در اروپا به شمار می‌رود. تحقیقات علمی نشان می‌دهد که ۱۷ درصد موارد ابتلا به سرطان ریه، ۱۲ درصد حمله‌های قلبی و ۱۱ درصد سکته‌های مغزی با افزایش میزان ذرات معلق و ریزگردها در هوا ارتباط دارند.

به گزارش “تاگس‌شاو” مدیر آژانس محیط زیست هشدار می‌دهد که با وجود بهبود محسوس کیفیت هوا در سال‌های اخیر، در بسیاری از شهرهای سرتا سر اروپا میزان آلودگی هوا همچنان سرسختانه بالا است.

تازه‌ترین ارزیابی سالانه آژانس محیط زیست از کیفیت هوا حاکی است که در سال ۲۰۱۸ ذرات معلق در هوا عامل مرگ زودرس ۴۱۷ هزار نفر در ۴۱ کشور اروپایی بوده است.

بر اساس هدف‌گذاری کمیسیون اتحادیه اروپا قرار است تا سال ۲۰۳۰ میزان ذرات معلق و ازون در هوای شهرهای اروپایی تا ۵۵ درصد کاهش یابد. این کمیسیون قصد دارد سال اینده شاخص‌های جدیدی برای ارزیابی کیفیت هوا ارائه کند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »