بنياد مسيحي ايرانيان
new

نتایج انتخابات فرانسه؛ پیروزی تلخ جناح مکرون .

در انتخابات پارلمانی فرانسه اتحاد احزاب چپ و سبز از یک سو و حزب راست افراطی از سوی دیگر به پیروزی چشمگیری دست یافتند. شکست مکرون در کسب اکثریت مطلق کرسی‌های پارلمان، تشکیل کابینه را برای او دشوار می‌کند.
بر اساس نتایج رسمی انتخابات پارلمانی روز یکشنبه ۱۹ ژوئن در فرانسه، ۲۴۵ کرسی از ۵۷۷ کرسی پارلمان به ائتلاف “با همدیگر” به رهبری امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه تعلق گرفت و به این ترتیب برای اولین بار در ۳۰ سال گذشته یک رئیس جمهور فرانسه اکثریت مطلق را در پارلمان این کشور از دست داد.
ائتلاف مکرون برای حفظ اکثریت مطلق به کسب حداقل ۲۸۹ کرسی نیاز داشت. نتیجه این انتخابات ضربه بزرگی به مکرون به شمار می‌رود. روزنامه لوموند درباره شکست مکرون در به دست آوردن اکثریت مطلق، در حالی که برای دومین بار به ریاست جمهوری انتخاب شد، از روبرو شدن او با “خطر یک فلج سیاسی” نوشته است.
به گزارش خبرگزاری فرانسه اتحاد احزاب چپ و سبز، موسوم به “نوپ” که مخفف “اتحادیه جدید مردمی اکولوژیکی و اجتماعی”است، به رهبری ژان لوک ملانشون ۱۳۵ کرسی پارلمان را به دست آورد و آن را به قوی ترین نیروی اپوزیسیون تبدیل کرد.
ملانشون عصر یکشنبه در پاریس گفت: «این یک شکست کامل برای حزب رئیس جمهور است.» او از “شکست مکرونیسم” سخن گفت.
حزب افراطی مارین لوپن؛ اجتماع ملی، ۸۹ کرسی را به دست آورد و به سومین حزب قوی در پارلمان تبدیل شد که برای این حزب منابع مالی و امکانات بیشتری ایجاد می‌کند.
احزاب سنتی محافظه‌کار و متحدان آنها تنها ۶۱ کرسی به دست آوردند که برای آنها یک شکست سنگین بود. مشارکت رای دهندگان در این انتخابات ۵۳/۷۷ درصد بود.
مکرون باید شریکی پیدا کند
گفته می‌شود که نظام سیاسی فرانسه اکنون در معرض آزمونی سخت قرار گرفته و ممکن است با یک بن بست سیاسی مواجه شود. مکرون برای پیشبرد سیاست‌ها و برنامه‌های خود باید به دنبال شرکایی در پارلمان فرانسه باشد. احزاب چپ و راست افراطی که پس از نتیجه انتخابات به میزان قابل توجهی قدر‌ت گرفته‌اند، احتمالا بر نفوذ بیشتر پافشاری خواهند کرد و مسیر مخالفت سختی را در پیش خواهند گرفت. احزاب محافظه‌کار می‌توانند به شریک احتمالی اردوگاه مکرون تبدیل شوند، اما دارای کرسی‌های لازم نیستند.
الیزابت بورن، نخست وزیر فرانسه شامگاه یکشنبه در پاریس گفت که از فردای انتخابات برای ایجاد اکثریتی کارا تلاش خواهد کرد. او گفت: «این وضعیت با توجه به چالش‌های داخلی و بین‌المللی برای کشور تهدید‌آمیز است، اما باید به نتیجه انتخابات احترام گذاشت و مسئولانه عمل کرد.»
بورن درباره اولویت‌های دولت آینده به تقویت قدرت خرید فرانسوی‌ها، تلاش برای اشتغال‌زایی حداکثری، بهبود و افزایش امکانات آموزشی و نظام سلامت و تلاش برای جلوگیری از تغییرات زیست محیطی سخن گفت.
از جمله برنامه‌های مکرون افزایش سن بازنشستگی از ۶۲ به ۶۵ است که اکنون با مخالفت سخت ائتلاف نوپ روبرو خواهد شد. ملانشون می‌خواهد سن بازنشستگی را از ۶۲ به ۶۰ کاهش دهد.
دست رئیس جمهور برای انتخاب وزرا و تشکیل کابینه نیز باز نیست و باید وزرای جدیدی را وارد کابینه خود کند که بتوانند موافقت نوپ را جلب کنند. ائتلاف نوپ افزایش ۱۵ درصدی حداقل دستمزدها را نیز از جمله برنامه‌های خود اعلام کرده است.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »