بنياد مسيحي ايرانيان
new

نتانیاهو خطاب به ایران، حزب‌الله و حماس: ما به زودی باز خواهیم گشت

بنیامین نتانیاهو در آخرین نطقش در کنست گفت: «می‌دانم الان در ایران جشن گرفته‌اند، اما ما خیلی زود باز خواهیم گشت.» او بنت را “ناتوان، بدون دانش کافی و بدون اعتبار بین‌المللی” دانست و گفت نمی‌تواند مقابل ایران بایستد.
نتانیاهو پس از ۱۲ سال نخست‌وزیری بر اسرائیل کنار گذاشته شد. او در جلسه‌ پارلمان این کشور که در آن رأی اعتماد به کابینه ائتلافی نفتالی بنت داده شد، برای آخرین بار سخنرانی کرد.
او در این سخنرانی گفت: «من هرروز علیه این دولت چپ، خطرناک و وحشتناک می‌جنگم تا آن را ساقط کنم.» رهبر حزب لیکود ادامه داد: «با کمک خداوند این اتفاق خیلی زودتر از آنچه فکرش را کنید خواهد افتاد.»
نتانیاهو با نام بردن از ایران، حماس و حزب‌الله به انگلیسی گفت: «ما به زودی باز خواهیم گشت.»
او در سخنرانی‌اش که نیم ساعت به طول کشید، دو حزب یامینا (حزب بنت) و “امید تازه” را “راست‌های تقلبی” خواند و آنها را متهم کرد که خود را راست جا زده‌اند تا رأی جمع کنند و دولتی با ائتلاف میانه‌روها، چپ‌ها و عرب‌ها تشکیل دهند.
نتانیاهو تاکید کرد که بنت نخواهد توانست با جمهوری اسلامی؛ دشمن موجودیت اسرائیل مقابله کند.
این در حالی است که نفتالی بنت گفته است، سیاست پیشین اسرائیل در قبال ایران را “ادامه خواهد داد”. با این حال نتانیاهو گفت: «من شنیدم که او چه گفته و من نگرانم چرا که بنت خلاف آنچه را که قول داده عمل می‌کند.»
نتانیاهو با زیر سوال بردن توانایی‌های بنت گفت که او “اعتبار بین‌المللی ندارد، باورپذیر نیست و توانایی و دانش لازم را ندارد”. نتانیاهو همچنین گفت که بنت حمایت لازم برای مقابله با ایران را نیز از سوی دولت ائتلافی نخواهد داشت.
توانایی نه گفتن به آمریکا
نتانیاهو در ادامه سخنانش گفت: «نخست‌وزیر اسرائیل باید بتواند در موضوعاتی که موجودیت ما را تهدید می‌کنند، به رئیس جمهوری ایالات متحده نه بگوید.» اشاره او به اختلافی است که در دوران اوباما و با حصول توافق اتمی با ایران میان اسرائیل و آمریکا پیش آمد و این دو کشور متحد بدترین دوران روابط سیاسی خود را داشتند.
نتانیاهو گفت: «حالا چه کسی می‌خواهد این کار را بکند؟ نخست وزیر یئیر لاپید؟ این دولت نه می‌خواهد و نه می‌تواند مقابل ایالات متحده بایستد.»
این در حالی است که نفتالی بنت صراحتا گفته که با توافق برجام مخالف است و تاکید کرده که اسرائیل اجازه نخواهد داد ایران به سلاح اتمی دست پیدا کند. نخست وزیر جدید اسرائیل تاکید کرده که این کشور “یکی از طرف‌های توافق اتمی با ایران نیست و کاملا با آزادی عمل خواهد کرد”.
او بازگشت به توافق اتمی با ایران را “یک اشتباه” دانسته است.
نتانیاهو در ادامه سخنانش گفت: «من می‌فهمم و هیچ تعجبی هم نیست که امروز در ایران جشن گرفته‌اند. آنها جشن گرفته‌اند چرا که می‌فهمند، امروز یک دولت ضعیف و بی‌ثبات [در اسرائیل] آغاز به کار می‌کند که هرچه را که جامعه جهانی به او دیکته کند، انجام می‌دهد.»
او گفت که می‌خواهد مستقیم به ایران و حزب‌الله و حماس بگوید، “اپوزیسیون در اسرائیل صدایی روشن و قوی خواهد داشت”.
طبق توافق احزاب ائتلاف، بنت تا ماه اوت ۲۰۲۳ در سمت خود به عنوان نخست‌وزیر اسرئیل باقی خواهد ماند. سپس یائیر لاپید، رهبر حزب “یش آتید” تا پایان دوره قانونگذاری مقام نخست‌وزیری اسرائیل را برعهده خواهد گرفت.
لاپید در کابینه بنت سمت جانشینی نخست‌وزیر و نیز هدایت وزارت خارجه را بر عهده خواهد داشت.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »