بنياد مسيحي ايرانيان
new

نایب رئیس کمیسیون مجلس: دختر ۱۳ ساله که کودک‌ همسر نیست

,
نایب رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس ایران می‌ گوید که کودک‌ همسری باید فقط به موارد ازدواج بچه ۹ یا ده ساله اطلاق شود و دختر ۱۳ ساله «که دیگر کودک‌ همسر نیست».
حسن نوروزی عنوان کودک‌ همسری برای دختران ۱۳ و ۱۴ ساله را رد کرده و گفته است: «قانون درست برای ازدواج، قانون اسلام است و سن ازدواج در دختران به معنی سن بلوغ در نظر گرفته می‌ شد که عموما سن ۱۳ یا ۱۴ سال است و این که دختر بتواند زندگی را به جلو برد یا خیر نیز به اذنِ ولی باز می‌ گردد.»
بر اساس شرع اسلام، سن بلوغ دختران ۹ سال تمام و برای پسران ۱۵ سال تمام است، اما مقام‌های حکومت ایران به طور معمول با ازدواج دختران بالای ۱۳ سال موافق هستند.
بنا بر اعلام مرکز آمار ایران، آمار ازدواج دختران ۱۰ تا ۱۴ ساله در سال ۹۹ در مقایسه با سال پیش از آن، ۱۰.۵ درصد افزایش یافته و حدود پنج درصد از کل ازدواج‌های ثبت‌ شده در سال ۹۹ به ازدواج کودکان زیر ۱۵ سال مربوط می‌ شود.
این برآوردها تنها مربوط به ازدواج‌های ثبت‌ شده در سازمان ثبت احوال کشور است و به نظر می‌ رسد، آمار واقعی بیش از این موارد باشد.
در سال‌های اخیر تلاش‌هایی برای اصلاح قوانین مرتبط با کودک همسری صورت گرفت، از جمله طرحی در مجلس ارائه شد که «حداقل سن ازدواج در دختر ۱۶ سال تمام شمسی و در پسر ۱۸ سال تمام شمسی» تعیین شده بود ولی با توجه به مخالفت برخی مراجع تقلید شیعه این طرح رد شد.
در سال ۹۷ نیز لایحه منع ازدواج با کودکان در کمیسیون قضایی مجلس شورای اسلامی رد شد. حسن نوروزی یکی از مخالفان این لایحه در همان زمان بود که افزایش کف سن ازدواج را مغایر شرع و نادرست دانسته و گفته بود دخترانی که در سنین پایین ازدواج می کنند «کمتر طلاق می‌ گیرند و زایمان سالمتری دارند».
بر اساس آمار رسمی سازمان ثبت احوال ایران، در شش ماه نخست سال جاری، ۷۹۱ کودک از مادران ۱۰ تا ۱۴ ساله و در همین بازه زمانی ۳۶ هزار و ۵۶۲ کودک از مادران ۱۵ تا ۱۹ ساله متولد شده‌اند.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »