بنياد مسيحي ايرانيان
new

نان روزانه ۸ فروردین ۲۸ مارچ

تفسیر خروج فصل ۳۶

۳۵: ۲۱ – ۳۶: ۱ افراد بسیاری از قوم با سخاوت کامل جواهر آلاتی را که از مصر آورده بودند هدیه کردند (آیات ۲۱-۲۹). کسانی که طلای خود را برای گوساله طلایی داده بودند دیگر طلایی نداشتند. کسانی که ثروت خود را در راه ساخت خیمه دادند شاد بودند از اینکه ثروتشان برای جلال یهوه به کار رفته بود.
موسی اعلام نمود که بصلئیل و اهولیاب را خدا برای هر صنعتِ خدمتِ قدس، برگزیده است. آنها همچنین می‌توانستند به دیگران تعلیم نیز بدهند (۳۵: ۳۰ – ۳۶: ۱).

۳۶: ۲-۷ کارگران ماهر کار بنای خیمه را آغاز کردن، اما قوم هر روز صبح اسباب و مواد مورد نیاز را می‌آوردند تا جاییکه موسی آنها را از آوردن بیشتر منع می‌کرد.
از آیه ۸ از باب ۳۶ تا پایان باب ۳۹ روایتی مفصل از بنای خیمه را می‌خوانیم. تکرار این جزئیات به ما خاطر نشان می‌سازد که خدا از بیان چیزهایی که از پسر محبوب او سخن می‌گویند هیچگاه خسته نمی‌شود.

۲ – پرده‌های خیمه (۳۶: ۸-۱۹)

پرده‌های داخلی از کتان لطیف ساخته شده بودند، که آنها را «خیمه» می‌نامیدند (آیه ۸). سپس پرده‌های پشم بز بودند (یا احتمالاً پوست خوک آبی و یا نهنگ) که پوشش نام داشت (آیه ۱۹).

۳ – تخته‌های اطراف خیمه (۳۶: ۲۰-۳۰)

این تخته‌ها از چوب اقاقیا ساخته شده بودند، تنها چوبی که در خیمه مورد استفاده قرار می‌گرفت. درختان اقاقیا در نواحی خشک رشد می‌کردند، بسیار زیبا بودند، و چوب آن به هیچ عنوان نمی‌پوسید. مسیح هم مانند ریشه‌ای در زمین خشک رویید (اشعیا ۵۳: ۲)، و از نظر اخلاقی زیبا و فساد ناپذیر است.

۴ – پشت بندهای تخته‌ها (۳۶: ۳۱-۳۴)

چهار تا از این پشت قابل رؤیت بود و یکی را نمی‌شد دید زیرا از وسط تخته‌ها عبور داده شده بود. پشت بندی که دیده نمی‌شد تصویر خوبی از روح‌القدس است که ایمانداران را «در یک هیکل مقدس» با هم متحد می‌سازد (افسسیان ۲: ۲۱، ۲۲). چهار پشت بند دیگر احتمالاً نمادی از حیات، محبت، وضعیت و اعترافی هستند که در تمام میان افراد قوم خدا مشترک هستند.

۵ – حجاب برای قدس اقداس (۳۶: ۳۵-۳۶)

حجاب بیانگر جسم خداوند عیسی است (عبرانیان ۱۰: ۲۰)، که بر جلجتا پاره شد تا راهی را برای نزدیک شدن به خدا باز کند. کروبین در اینجا نگهبانان تخت عدالت خدا هستند.

۶ – پرده برای صحن مقدس (۳۶: ۳۷-۳۸)

این پرده از همان جنس دروازه صحن که در بالا گفته شد ساخته شده بود، و مسیح را به عنوان راه خدا به تصویر می‌کشد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »