بنياد مسيحي ايرانيان
new

نان روزانه ۳۰ بهمن ۱۹ فوریه

تفسیر پیدایش فصل ۴۹

ت-۱۱. نبوت یوسف برای پسرانش (باب ۴۹)

۴۹: ۱-۲ سخنان آخر یعقوب هم نبوت بود (آیه ۱) و هم برکت (آیه ۲۸).

۴۹: ۳-۴ رئوبین، به عنوان نخست زاده بیانگر قوت پدر خود در باروری بود، و از فضیلت و رأفت برخوردار بود. نخست زادگی، و سهم دو چندان از آن او بود. اما او این نخست زادگی را با فریب به دست آورده بود چرا که با کنیز پدر خود گناه کرد (۳۵: ۲۲).

۴۹: ۵-۷ شمعون و لاوی به خاطر اینکه با بی رحمی مردان شکیم را کشتند و گاوان را لنگ کردند در یعقوب پراکنده خواهند شد و در اسرائیل متفرق خواهند گردید. به هنگام دومین سرشماری (اعداد ۲۶)، اینها کوچکترین طایفه‌ها بودند. این هم زمانی تحقق یافت که طایفه شمعون به طرز وسیعی در طایفه یهودا حل شد (یوشع ۱۹: ۱-۹)، و طایفه لاوی بر ۴۸ شهر در تمام زمین گماشته شدند. یعقوب فریب بی رحمانه آنها را لعنت کرد اما نه افراد این دو طایفه را.

۴۹: ۸-۱۲ یهودا (به معنای حمد ) به خاطر پیروزی بر دشمنانش از سوی برادرانش ستوده خواهد شد. او به شیری تشبیه شده است که پیش می‌رود تا طعمه خود را اسیر کند، سپس آرام می‌گیرد و کسی جرأت ندارد مزاحم او شود. همانگونه که یوسف حقوق نخست زادگی در زمین نصیبش شد، در حکومت و فرمانروایی حقوق نخست زادگی نصیب یهودا شد. حکومت در این طایفه تا شیلوه (مسیح) ادامه خواهد داشت، و در او تا ابد باقی خواهد ماند. قوم او در زمان قدرت او از او اطاعت خواهند کرد. معنای «شیلوه» بر ما ناشناخته است. برخی گفته‌اند آن معنای: شاه آرامی، آرامش، ذریت (یهودا)، فرزندانش، آن کیست است (حزقیال ۲۱: ۲۷).

۴۹: ۱۳ زبولون از رافاه و سعادت تجارت دریانوردی سود خواهد برد. از آنجایی که اراضی این طایفه در عهد عتیق در خشکی بود، احتمالاً این نبوت مربوط به سلطنت هزار ساله است.

۴۹: ۱۴-۱۵یساکار به یک الاغ قوی تشبیه شده است، و رضایت او در این است که در چمنزارهای اطراف ساکن شود و هیچگاه اراده جنگیدن ندارد و همیشه در زیر یوغ دشمن بسر خواهد برد.

۴۹: ۱۶-۱۸ دان، همانگونه که از نامش پیداست، بر مردم قضاوت خواهد کرد. آیه ۱۷ بسیار مشکل است. احتمالاً اشاره‌ای است به بت پرستی که باعث سقوط قوم شد (داوران ۱۸: ۳۰، ۳۱). برخی دیگر گمان می‌کنند که آن اشاره‌ای پوشیده به ضد مسیح است که از نسل دان ظهور می‌کند، و به همین علت است که این طایفه در اول تواریخ ۲: ۳؛ ۸: ۴۰ و مکاشفه ۷: ۳-۸ ذکر نشده است. در آیه ۱۸، دعایی برای رهایی نهایی قوم خود از دست دشمنان و یا رهایی خود می‌کند.

۴۹: ۱۹ جاد ، در زمین خود در شرق اردن بدون هیچ حفاظتی دایما تحت یورش دشمنان خواهد بود. اما این طایفه لشکریان دشمنان خود را زیر پا له خواهد کرد.

۴۹: ۲۰ خوشبختانه اشیر، سرزمینی بسیار حاصلخیز خواهد داشت، و خوراکهایی لذیذ برای پادشاه خود مهیا خواهد کرد.

۴۹: ۲۱ نفتالی به یک غزال تشبیه شده است که از بند آزاد شده است. او با شتاب و سرعت زیاد می‌رود که اخبار خوش را برساند. تمام شاگردان به جز یهودای خائن از طایفه نفتالی بودند، و بیشتر خدمت خداوند در آن زمین انجام شد (مرقس ۴: ۱۳-۱۶).

۴۹: ۲۲-۲۶ در سرتاسر زمین افرایم و منسی یوسف یک شاخه بارور خواهد بود، برکت برای مرزهای خود خواهد فرستاد. او همیشه دستخوش خشونتها بوده است اما هیچگاه تسلیم نشد، زیرا خدای قادر مطلق یعقوب اعانت خواهد شد – کسی که از او شبان، صخره اسرائیل (یعنی مسیح) ظاهر شد. خدا یوسف را با باران، چاه‌ها و چشمه‌های جوشان و فرزندان بسیار برکت خواهد داد. یعقوب گمان می‌کرد که از اجداد خود هم برکت بیشتری یافته است. اما اکنون آرزوی قلبی او این است که چنین برکاتی نصیب یوسف شود، کسی که از برادران خود جدا بود.

۴۹: ۲۷ بنیامین طایفه جنگجویان، که دایما غلبه می‌یابد و غارت را تقسیم می‌کند . به گفته برخی‌ها بنیامین ثابت کرد که جنگجوترین و جسورترین طایفه است.

۴۹: ۲۸-۳۳ در پایان یعقوب از فرزندان خود خواست که او را در غار مکفلیه، نزدیک خانه خود در حبرون دفن کنند – آرامگاه ابراهیم و ساره، اسحاق و رفقه، و لیه. سپس سر خود را بر بستر نهاد و آخرین نفسها را هم کشید و جان بداد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »