بنياد مسيحي ايرانيان
new

نان روزانه ۲۹ دی ۱۹ ژانویه

نان روزانه
۱۹ ژانویه

تفسیر پیدایش فصل ۱۸

الف-۶. سدوم و عموره (بابهای ۱۸-۱۹)

۱۸: ۱-۱۵ بلافاصله پس از وقایع باب ۱۷، سه مرد بر ابراهیم ظاهر شدند. که در حقیقت دو نفر از آنها فرشته و یکی از آنها خود خداوند بود. ابراهیم و ساره با مهمان نوازی خاص فرهنگ خاورمیانه است ناخواسته فرشتگان (عبرانیان ۱۳: ۲) و آنکه از فرشتگان هم برتر بود را خدمت کردند. و هنگامی که آنها مشغول صحبت بودند ساره سخنان خداوند را شنید که می‌گفت تا سال آینده پسری خواهد زایید، و خنده او بی ایمانی او را فاش نمود. او با این سؤال سخت او را سرزنش نمود: «مگر هیچ امری نزد خداوند مشکل است؟» اما علی رغم تردید او این وعده دوباره تکرار شد (آیات ۹-۱۵). عبرانیان ۱۱: ۱۱ بیانگر این امر است که ساره علی رغم این بی ایمانی مقطعی بعدها تبدیل شد به زن ایمان.

۱۸: ۱۶-۳۳ پس از اینکه خداوند بر ابراهیم آشکار نمود که قصد دارد سدوم را نابود کند، و در حالیکه دو فرشته در شهر قدم می‌زدند، شمارش معکوس شفاعت ابراهیم آغاز شد – پنجاه … چهل و پنج … چهل … سی … بیست … ده. حتی اگر ده مرد عادل هم در شهر پیدا نمی‌شد خداوند سدوم را نابود نمی‌کرد! دعای ابراهیم نمونه‌ای عالی از یک شفاعت مؤثر است. این دعا بر اساس شخصیت داور تمام جهان بود (آیه ۲۵) و این شهامت را منعکس می‌کرد، اما در عین حال فروتنی عمیقی داشت که تنها یک شناخت نزدیک از خدا می‌توانست چنین فروتنی از خود نشان دهد. هنگامی که ابراهیم دست از شفاعت برداشت خداوند به این موضوع خاتمه داد و از نزد او رفت (آیه ۳۳). اسرار بسیاری در زندگی هست که حقیقتی که آیه ۲۵ بیان می‌کند تنها پاسخ ارضا کننده برای آنها است.
از احترامی که خدا برای ابراهیم به عنوان یک انسان خانواده دار قایل شد غافل نشوید (آیه ۱۹)

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »