بنياد مسيحي ايرانيان
new

نان روزانه ۲۴ فروردین ۱۳ آوریل

تفسیر لاویان فصل ۱۲

۴ – ب. تطهیر پس از زایمان (باب ۱۲)

۱۲: ۱-۴ باب ۱۲ از نجاست ناشی از زایمان سخن می‌گوید. زنی که پسر می‌زایید به مدت هفت روز نجس بوده به تعداد روزهایی که برای عادات ماهانه نجس بود. در روز هشتم پسر باید ختنه می‌شد (آیه ۳). روز هشتم مطمئن‌ترین روز بود، زیرا که خونریزی دیگر قطع می‌شد. امروزه با تزریق ویتامین K خونریزی بلافاصله قطع می‌شود. سپس سی و سه روز دیگر نیز در خانه می‌ماند به طوریکه نمی‌توانست شئ مقدس را لمس نماید و یا به مکان مقدس داخل شود، به عنوان مثال حیاط اطراف صحن.

۱۲: ۵ در مواردی که بچه دختر بود، مادر به مدت دو هفته نجس بود، و شصت و شش روز دیگر نیز در خانه می‌ماند.

۱۲: ۶-۸ در پایان ایام طهارت، مادر باید یک بره یک ساله برای قربانی سوختنی و یک جوجه کبوتر یا فاخته برای قربانی گناه تقدیم می‌کرد. اگر او آنقدر فقیر بود که نمی‌تواست بره‌ای قربانی کند، می‌توانست دو فاخته یا دو کبوتر تقدیم کند – یکی برای قربانی سوختنی و یکی دیگر قربانی گناه. مادر خداوندمان دو پرنده تقدیم کرد (لوقا۲: ۲۲-۲۴)، و این حاکی از فقر عیسی به هنگام تولد بود.
شاید به نظر نجاست ناشی از تولد بچه عجیب باشد، زیرا که ازدواج پیش از ورود گناه به جهان مقرر شده بود، چرا که کتاب مقدس به ما تعلیم می‌دهد که ازدواج امریست مقدس، و علاوه بر این خدا به مرد گفت که بارور و کثیر شود. احتمالا نجاست به ما یادآوری می‌کند که بجز خداوند ما، همه در گناه به دنیا می‌آییم و نطفه همه ما در گناه شکل می‌گیرد (مزمور ۵۱: ۵).

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »