بنياد مسيحي ايرانيان
new

نان روزانه ۲۱ اسفند ۱۲ مارچ

تفسیر خروج  فصل  ۲۰

ب. ده فرمان (باب ۲۰)

خداوند عیسی ده فرمان را به دو قسمت تقسیم کرده است، قسمت اول درباره محبت نسبت به خدا است و قسمت دوم درباره محبت نسبت به همسایه (متی ۲۲: ۳۷-۴۰). برخی گفته‌اند که چهار فرمان اول در خصوص محبت نسبت به خدا است، در حالیکه دیگران فرمان پنجم را نیز به آن می‌افزایند. عبارت «خداوند خدای شما» در پنج فرمان اول دیده می‌شود.

(۱)
۲۰: ۱-۳ تو را خدایان دیگر غیر از من نباشد. در واقع این فرمان ممنوعیت پرستش خدایان متعدد (چند خدایی) و پرستش خدایی دیگر غیر از یهوه را صادر می‌کند.

(۲)
۲۰: ۴-۶ صورتی تراشیده مساز. نه تنها پرستش بت بلکه ساختن آنها نیز منع شده است. این خود شامل هر گونه تصویر و یا مجسمه در پرستش است. اما با اینحال این مسأله شامل تمام تصاویر و یا تندیس‌ها نمی‌شود، چرا که در خیمه مجسمه‌های کروبین قرار داشت. همچنین خدا به موسی گفت که تمثالی از مار بسازد (اعداد ۲۱: ۸). بی گمان این فرمان به تصاویر و صورتهای الوهیت نیز اشاره دارد.
خدا، خدایی غیور است – یعنی او برای پرستش و محبت قوم خود غیرت دارد. او انتقام گناه پدران را از پسران تا پشت سوم و چهارم از آنانی که او را دشمن دارند می‌گیرد، از طریق ضعف ارثی، فقر، مرض و طول عمر کوتاه. اما رحمت خدا بر کسانی که او را محبت می‌کنند و احکام او را نگاه می‌دارند تا هزار پشت خواهد بود.

(۳)
۲۰: ۷ تکرار نام خدا به بطالت منع شده است. یعنی قسم خوردن به نام خدا برای سخنانی که حقیقت ندارند. همچنین می‌تواند شامل بی حرمتی، لعنت، سوگندهای بیهوده و قسم برای وعده‌ای که انجام نمی‌شود نیز باشد.

(۴)
۲۰: ۸-۱۱ روز سبت را یاد کن. این موضوع اولین بار در پیدایش ۲: ۱-۳ ذکر شد، و در مورد جمع آوری مّن هم اشاره‌ای به آن شد (خروج ۱۶)، اکنون حکم سبت به طور رسمی به بنی اسرائیل صادر می‌شود تا سرسختانه آن را نگاه دارند. درواقع این تصویری است از آرامش و راحتی‌ای که ایمانداران اکنون در مسیح از آن بهره‌مند هستند و نیز آرامشی که خلقت نجات یافته در سلطنت هزار ساله تجربه خواهند کرد. سبت روز هفتم هفته است، از غروب آفتاب روز جمعه تا طلوع آفتاب روز یکشنبه. در هیچ قسمت عهد جدید نوشته نشده است که مسیحیان هم باید سبت را نگاه دارند.

(۵)
۲۰: ۱۲ پدر و مادر خود را احترام کن. احترام در اینجا به معنای اطاعت است. این آیه چنین تعلیم می‌دهد که اطاعت از والدین نوعی زندگی است که به طور کلی باعث طول عمر زیاد می‌شود. زندگی در نااطاعتی و گناه به مرگ زودرس منجر می‌شود. این اولین حکمی است که وعده‌ای در آن وجود دارد (افسسیان ۶: ۲). این فرمان احترام به اقتدار و قدرت افراد را تعلیم می‌دهد.

(۶)
۲۰: ۱۳ قتل مکن. این موضوع به طور خاص اشاره دارد به قتل و نه اعدام و یا قتل غیر عمد. این فرمان احترام به زندگی انسان را تعلیم می‌دهد.

(۷)
۲۰: ۱۴ زنا مکن. این تعلیم درواقع احترام به ازدواج است، و در برابر سوء استفاده از بدن دیگری هشدار می‌دهد. می‌توان گفت مقصود اشکال گوناگون روابط نامشروع جنسی را شامل می‌شود.

(۸)
۲۰: ۱۵ دزدی مکن. این فرمان اشاره دارد به عملی که طی آن شخص به طور نادرست از اموال دیگران بهره می‌برد. این فرمان احترام به اموال خصوصی افراد را تعلیم می‌دهد.

(۹)
۲۰: ۱۶ شهادت دروغ مده. این فرمان در واقع آسیب رساندن به شخصیت دیگران را با سخنان دروغ و غیر حقیقی منع می‌کند، چرا که شاید حتی باعث شود او مجازات و یا اعدام شود. این فرمان احترام به شهرت دیگران را تعلیم می‌دهد.

(۱۰)
۲۰: ۱۷ طمع مورز. فرمان دهم به افکار می‌پردازد، و نشان می‌دهد که طمع داشتن نسبت به آنچه که خدا به شخص نداده است گناه است. پولس می‌گوید که این فرمان الزام عمیقی نسبت به گناه در زندگیش بوجود آورد (رومیان ۷: ۷).

۲۰: ۱۸-۲۱ پس از اینکه ده فرمان داده شد، قوم از تجلیات حضور الهی ترسان گشتند. آنها می‌ترسیدند که اگر خدا مستقیما با آنها سخن گوید بمیرند، از این رو موسی میانجی آنها گردید.

۲۰: ۲۲-۲۶ هدف از اعطای شریعت موسی این بود که گناه قوم را به آنها نشان دهد. سپس خدا دستورات ساخت یک مذبح را به آنها می‌دهد، تا این عمل خود به قوم یادآوری کند که تنها به واسطه ریخته شدن خون است که می‌توانند به او نزدیک شوند. مذبح نمادی از مسیح است، چرا که او راه نزدیک شدن به خدا است. انسان نمی‌تواند کمکی به کامل بودن مسیح بکند، چه با وسایل و چه با تلاشهای شخصی و یا دستاوردهای بشری. کاهنان نباید از پله‌ها بالا بروند چرا که ممکن بود ردای آنها به طور اتفاقی بر اثر باد تکان بخورد و بدن آنها دیده شود که برای چنین لحظه جدی و باشکوهی مناسب نبود.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »